eerste staan twee Walcherse boerenvrou wen afgebeeld: Ka Maljaars-Adriaanse en haar zuster B. Adriaanse-Adriaanse, wedu we van de vroegere molenaar Wannes Adriaanse. De familie Adriaanse woonde naast de familie Roose-Dekker. De aquarel hangt nu in het bejaardenhuis Swerfrust in Middelburg, waar mevrouw Maljaars-Adri aanse woont. De tweede aquarel toont Snippenoord bij Valkenisse. In 1945 woonde het gezin Roose tijdelijk op de Duinweg in Zoutelan- de. Daar raakte mevrouw Van Dalen bevriend met een zoon van de familie Schat die op Snippenoord woonde. Frans Dingemanse uit Nieuw- en Sint Joosland, 58 jaar, staat in de telefoongids te boek als 'beeldsnijder'. Hij maakt onder meer Zeeuwse mesheften. Sedert een paar jaar schildert en tekent hij ook gebou wen, objecten en stillevenachtige onder werpen. Walcheren is zijn geboortegrond en zijn inspiratiebron. Hij hoeft niet zo nodig naar Italië om te gaan schilderen. Frans Dingemanse heeft diverse keren geëxposeerd, zoals in de Grote Kerk te Goes. Het kunstwerk dat hij voor De Wete inzond heet 'IFA-blues' en is een aquarel op papier. Afgebeeld is een vervallen schuur naast een noodboerderij aan de Veerse- weg, waarin een blauwe auto van het merk IFA (Industrieverband Fahrzeugbau, de voorloper van de Trabant) is geparkeerd. Frans Dingemanse vertelt hierover:Het onderwerp sprak mij aan. Nadat het schil derij voltooid was, verdween het autootje. Echt waar! Het gebouwtje is voor mij ook zeer schilderachtig. Ik heb die noodboer- derijtjes altijd leuke en bijzondere gebouw tjes gevonden. De combinatie hier was voor mij dan ook ideaal. De titel 'IFA-blues' is wellicht wat duister. Ik hou van de muziekstijl blues. Het autootje is blauw en staat daar te midden van de rommel, tegen de verdrukking in toch nog een beet je parmantig te staan, en blues is ook tegen-de-verdrukking-in-muziek." De heer M.E.M. Hermsen uit Arnemui- den, 54 jaar, schildert al vanaf 1965, aan vankelijk realistisch, maar momenteel geo metrisch abstract. Het door hem ingezon den kunstwerk is gemaakt in zijn eerste periode als heemkunstenaar. Het is geti teld 'Hotel' en stelt hotel Madjoe op Boule vard Bankert te Vlissingen voor, vlak voor dat het gesloopt werd wegens versteviging van de boulevard. De heer J. van Leerdam uit Vrouwenpol der, 73 jaar, is een echte natuurliefhebber en hij schildert de natuur dan ook in vele facetten. Hij doet dit al tientallen jaren, maar de laatste tijd komt het er niet meer zo van. Het is niet verwonderlijk dat hij wel eens heeft geëxposeerd in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Het door de heer Van Leerdam ingezon den schilderij toont Veere over het Veerse Meer gezien bij zonsondergang. Hij heeft dit olieverfschilderij gemaakt in januari 1987. "Indrukwekkende natuur met histori sche achtergrond." Johan Leijnse uit Vlissingen, 75 jaar, is werkzaam geweest als bouwkundige. Dat is ook te zien aan zijn schilderwerk. Hij schildert en tekent uitsluitend gebouwen. Als geboren en getogen Middelburger heeft deze stad zijn warme belangstelling, al vormt Veere voor hem ook een bron van inspiratie. De heer Leijnse heeft nog nooit geëxposeerd. Het schilderij dat we van hem laten zien, hangt bij hem thuis boven de bank en is getiteld 'Vogelvlucht Oostkerk'. Het is

de Wete | 2003 | | pagina 40