Laat het De Wete weten toegevoegd mogen worden. Het is een mooi boek, en dat is het! Jan Zwemer A.R. Koppejan, 'Sturen en turen. De laatste beurtschippers van Zeeland', Vlis- singen 2002. Uitgeverij ADZ Vlissingen, 384 pagina's, 19,95. De ballade van Jan Bosdijk De heer J. Looise uit West-Souburg heeft een vraag en daar heeft hij de volgende toelichting bij. Het zal in 1938 zijn geweest dat er in Middelburg, in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat, een aan tal jeugd- en kinderkoren werd gedirigeerd door de heer Bosdijk. Het evenement werd georganiseerd door de vereniging 'Uit het volk voor het volk' waarin Middelburgse buurtverenigingen samenwerkten wanneer er grote gebeurtenissen op stapel stonden. Een en ander zou mogelijk verband kun nen houden met de geboorte van prinses Beatrix óf met het veertigjarig regerings jubileum van koningin Wilhelmina. Een van de zangertjes (toen acht jaar oud) wist te vertellen dat het een soort ballade was en ze kan nu nog moeiteloos enkele fragmenten opzeggen. Het stuk heet 'Marktdag in Middelburg' en beschrijft het bezoek aan de stad op marktdag, com pleet met het vervoermiddel en een lijstje met boodschappen. Hieronder volgen de regels die nog bekend zijn: Refrein: Riera, riera, rom, Riet de vêêrewaegen, mee Jan né de koekestad, aole dunderdaegen. Vaoder 'oudt de liende strek Dat 'urn nie kan schrikke. Langs de staat'ge huizenrijen glijdt het milde ochtendlicht. Dat op d'oude, rode daken wonder kleurenspel verricht. Adem van vergane glorie Waart er door haar straten heen. In de stilte van het heden Leeft de heug'nis aan 't verlêên! Né 'Riviere' om fluwienen, een nieuwe kettink vö den aeker. En wat plakke bie de fietsenmaeker; né de bakker om zoet goed. Dan nog ieversten nê toe Om een klakke vö Arjaon. Da' kan 'k onmeugelijk aol draege, 'k Laet 't brienge bie de waegen! Misschien zijn er onder de lezers van De Wete nog meer mensen die destijds heb ben meegezongen en die óók nog een stukje van de tekst kennen. Of heeft een van hen misschien de volledige tekst, met muziek, nog in bezit? Ook nadere gege vens over de heer Bosdijk zijn zéér welkom. Laat dat dan De Wete weten! Jantje klapt is mee de zwiepe Boven Bruun zijn rikke

de Wete | 2003 | | pagina 49