Woudrichem nadert. Men betreedt de ves ting door de Gevangenpoort of Waterpoort uit de vijftiende eeuw. Naast de poort staat het beeld van Jacoba van Beieren (1402- 1433). Waarschijnlijk heeft zij enige tijd in Woudrichem gewoond, tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten. In die tijd was het vestingstadje tamelijk welvarend dankzij het tolrecht (dat later naar Gorinchem ging) en door de visvangst (voornamelijk zalm). Het is een vissersplaats gebleven tot na de Tweede Wereldoorlog. Daarna liep de visvangst sterk terug, onder andere door de vervuiling van het rivierwater. Woudrichem heeft een Groot en een Klein Arsenaal. In het Groot Arsenaal is het plaatselijk museum gevestigd, bijna hele maal gewijd aan de binnenvisserij. Vóór het museum staat, naast een groot kanon, het beeldje van Jan Claessen, de beroem de trompetter uit het leger van prins Mau- rits, die hier op een oktoberavond in 1634 voor de ogen van zijn geliefde werd dood gestoken. Het is niet bekend of er een relatie is tussen deze trompetter en de poppenkastfiguur. De brede Hoogstraat heeft fraaie gevels met kleurige gevelstenen van rond 1600. Aan het eind staat het Oude Raedthuys uit 1592. Vanaf de Rijkswal heeft men een prachtig zicht op de rivier. daar heft zich op den linkerzoom en spiegelt in den breeden stroom een slot van eeuwen her." Met de waterbus werd de reis hervat en kwamen we aan bij slot Loe- vestein, rond 1360 gebouwd door de roof ridder Dirk Loef van Home, het stenen huis van Loef genaamd. Het werd ge bouwd op een strategische plek waar Maas en Waal samenkomen en Gelderland, Brabant en Zuid-Holland elkaar raken. Een ideale plek om tol te heffen van passeren de schepen. Het strategisch belang van slot Loevestein werd snel duidelijk. Het kasteel kwam in handen van de graven van Holland. Jaco ba van Beieren gebruikte het kasteel om haar vijanden in op te sluiten. Nadat er in de zeventiende eeuw uitgebrei de vestingwerken waren aangelegd, werd sSlot Loevestein officieel de Staatsgevan genis der Nederlanden. Tijdens het Twaalf jarig Bestand in de Tachtigjarige Oorlog braken heftige interne twisten uit tussen Remonstranten en Contraremonstranten; een aantal prominente aanhangers van de Remonstranten werd "ter eeuwige gevan- genisse" veroordeeld en in Loevestein opgesloten. De bekendste van deze gevangenen was de jurist Hugo de Groot (Grotius), grondlegger van het internatio naal recht, die in 1621 na twee jaar gevan genschap in een boekenkist uit Loevestein wist te ontsnappen. Dankzij de levendige manier waarop de gids tijdens de rondleiding de geschiedenis van Hugo de Groot naar voren bracht, kre gen de deelnemers een duidelijk beeld van de gebeurtenissen. Vanaf de zeventiende eeuw maakte Loe vestein deel uit van de Hollandse Water linie, een aaneengesloten stelsel van ver dedigingswerken (onder water gezet laag land) vanaf de Zuiderzee tot aan de Bies- bosch. In de tijd van Napoleon vormde Loevestein als militair fort onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Dankzij jarenlange restauraties zijn het kasteel en de vesting eromheen in oude luister hersteld. Het slot, omringd door een dubbele slotgracht en vestingwallen, heeft zijn middeleeuwse vorm grotendeels behouden. Het kasteel, het buitenterrein

de Wete | 2003 | | pagina 52