Walcheren en de Ramp De gevolgen van de stormvloed van 1953 voor Walcheren voerde naar Gorinchem, Woudrichem en Slot Loevestein) en een verslag van de bijeenkomst over de schilderes Claire Bonebakker. Met het activiteitenprogramma voor de komende maanden en enkele mededelin gen sluiten we deze Wete weer af. En wie weet, meldt het 2.500ste lid zich na het lezen van deze Wete aan. Dus geef het blad door. Veel leesplezier. Leo Hollestelle Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat ons land door een vreselijke stormvloed werd getroffen. De februariramp van 1953 wordt altijd in verband gebracht met de provincie Zeeland, maar ook West-Brabant en het zuidelijke gedeelte van de provincie Zuid- Holland werden zwaar geteisterd. Wat Zee land betreft hebben vooral Schouwen-Dui- veland, het westelijk deel van Tholen en het oosten van Zuid-Beveland zwaar gele den. Honderden mensen zijn omgekomen. De Watersnoodramp wordt in Zeeland niet gauw met Walcheren geassocieerd. Om het wat extreem uit te drukken: dit voor malige eiland had zijn portie al negen jaar eerder gehad. Door toedoen van geallieer de bombardementen op de Walcherse dijken in oktober 1944 met het doel de Duitse bezetter te verdrijven, was het eiland overstroomd door het zeewater. De bezetting door het zeewater duurde een jaar. In het kader van de talloze activiteiten die dit jaar worden gehouden ter herdenking van de stormvloed van 1953 is het goed om ook aandacht te besteden aan de gevolgen van deze ramp voor Walcheren. Ook dit deel van Zeeland heeft schade ondervonden, al was die uitsluitend van materiële aard. Waarschuwing De stormvloed in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 kwam niet geheel onverwacht. Naar aanleiding van de waar schuwingen van het KNMI werd op 31 januari op verschillende plaatsen op Wal cheren dijkwacht gelopen. Uit voorzorg werden de schuiven in de waterkerende binnendijken onder Vrouwenpolder en in de Nieuwlandse polders gesloten. Tijdens de stormnacht met de extreem hoge vloed was duidelijk dat alle hens aan dek moest komen. Het voltallige personeel van de Technische Dienst van de Polder Walcheren, voor zover nog niet aanwezig, werd opgeroepen, alsmede alle onder- houdsaannemers met hun uitvoerders,

de Wete | 2003 | | pagina 5