bazen en arbeiders. Medewerking werd ook verleend door personeel van de Nederlandse Heidemaatschappij dat bij de herverkaveling was betrokken, werkne mers van de scheepswerf De Schelde te Vlissingen, militairen van het garnizoens commando te Middelburg en vele vrijwilli gers. i De in 1952 langs het duin van Domburg gebouwde badcabines en het cafeetje met terras werden door de storm volledig weggeslagen. Collectie R. Gabriëlse) Schade Van de ongeveer 22.000 hectare die Wal cheren telt, liep in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 slechts 1.150 hectare onder water. Dit was niet het gevolg van een of meerdere dijkdoorbraken, maar het gevolg van het feit dat de dijken te laag waren voor deze extreme waterstand: het water stroomde hier en daar over de dijken heen en sloeg bressen in de dijklichamen. Aan elk kustvak van Walcheren was eigen lijk wel schade ontstaan. De duinen langs de zuidwest- en noordzijde van het eiland waren over de gehele lengte sterk afgesla gen. De afslag varieerde van tien tot twin tig meter. Vooral ten noorden van Oostka- pelle, bij het waterwingebied, was de duin afslag zeer sterk. Tussen de strandpalen 71 en 81 werden de duinen doorbroken, zodat zout water het drainagekanaal van de waterleiding inliep. De Westkappelse zeedijk, nog maar net hersteld van de schade uit de Tweede Wereldoorlog, liep zware beschadigingen op aan de basalt- en steenglooiing. Het duin voor Domburg was behoorlijk afgesla gen; de een jaar eerder gebouwde bad cabines en het cafeetje met terras werden geheel vernield. Het over de boulevards van Vlissingen stromende water zette een gedeelte van de stad korte tijd onder water. Het zeewa ter, dat uit de Vissershaven de stad instroomde, inundeerde enige lage gedeel ten van Vlissingen. Op sommige plaatsen stond het water 1,20 meter boven de be strating. De zeedijk van de Zuidwatering langs de Westerschelde liep op een aantal plaatsen grote schade op, terwijl ook de Eilanddijk bij Vlissingen over een paar hon derd meter werd vernield. De dijken van de polders aan de oostkant, ten noorden van de Sloedam, stroomden over. Zakken De eerste herstelwerkzaamheden beston den uit maatregelen om verdere uitbreiding

de Wete | 2003 | | pagina 6