A big day Koninginnedag in Veere in 1960 Halverwege de vorige eeuw verliepen de festiviteiten op Koninginnedag in Veere vol gens een vast patroon. Je zou haast den ken dat het bestuur van de oranjevereni ging kort voor 30 april een laatje opentrok, daaruit het programma van het vorig jaar opdiepte, het stof eraf blies en weer gereed was voor de komende feestdag. Men had alleen het jaartal nog maar te veranderen. Niettemin was iedere Konin ginnedag weer een waar festijn, waar we nog steeds met veel plezier aan terugden ken. Uitzonderingen op deze traditie waren 1959 en 1960. Op Koninginnedag 1959 werd Hare Majes teit vijftig. In Veere werd uitbundig feestge vierd. Ik denk aan de uitvoering van een cantate door de schooljeugd in de Grote Kerk en aan de optocht met versierde wagens en fietsen. Ook het jaar erna verliep het feest anders. Op het programma van die dag stond ineens iets nieuws. En die nieuwe activiteit zou het hoogtepunt van de dag worden, met enkele Veerenaren en een levende big in de hoofdrollen. Hoe een paar andere Veerenaren echter roet in het eten gooiden leest u verderop. Zanghulde Koninginnedag 1960 begon net als alle andere jaren om half acht met herauten te paard die het stadje rondgingen en in alle straten bekendmaakten dat Hare Majesteit op deze dag haar verjaardag vierde. Tevens werd iedere Veerenaar verzocht om vlag en wimpel uit te steken. Om acht uur volgde een aubade door enkele leden van de muziekvereniging vanaf de toren van de Grote Kerk. De muziek die ten gehore werd gebracht, paste beter bij een begrafenis dan op een feestelijke dag als deze. Vervolgens was de beiaardier aan de beurt, die vrolijke klanken over het stadje strooide. Tijdens dit carillonspel begaven de leerlingen van de twee lagere scholen en de kleuterschool zich naar de Markt. Daar nam burgemeester jhr. I.F. den Beer Poortugael vanaf het bordes van het stad huis de zanghulde in ontvangst. Hij had voor deze gelegenheid de ambtsketen om zodat het geheel een extra officieel tintje kreeg. Ook de burgemeestersvrouw en de beide wethouders met hun echtgenotes waren op het bordes aanwezig. Er werden oud-vaderlandse liederen gezongen die we nu nog kennen uit de bundel Kun je nog zingen, zing dan mee. De meesters en de juffen hadden wekenlang 'We willen Hol land houen', 'Kind van Holland', het Zeeuwse volkslied en het 'Wilhelmus' met de kinderen ingestudeerd. De generale repetitie was de dag ervoor gehouden op het plein van de openbare lagere school. Om de beurt moesten de hoofden van de lagere scholen voor het bordes de maat slaan en dit deden ze alsof ze er die dag examen in moesten doen. De kleuters had den op school een vlaggetje gekregen en ze stonden ermee te zwaaien dat het een lieve lust was, want meezingen was nog te moeilijk voor ze. Een groot deel van de Veerse bevolking was naar de Markt geko men om deze zanghulde bij te wonen en iedereen droeg een oranje lint of strik ter ere van ons Koningshuis. Na enkele liederen hield meester Castelein van de Christelijk Nationale School een toespraak. Hij herinnerde de toehoorders

de Wete | 2003 | | pagina 5