Zegelstempel Het bronzen zegelstempel heeft een door snede van 5,6 centimeter en een gewicht van 100 gram. De afbeelding toont een gebouw met drie torens die bekroond wor den met een kruis. Hieromheen staat in hoofdletters de Latijnse tekst S[igillum] Scabinorum de Westcapplen. De vertaling Zegelstempel van de schepenen van Westkapel- le van omstreeks 1320 met een in 2003 gemaakte afdruk. Collectie gemeente Veere, inv.nr. WK047. (Foto's H. Bostelaar) van deze tekst luidt: zegel van de schepe nen van Westkapelle. Schepenen waren bestuurders, te vergelijken met wethou ders. Vastgegoten aan de achterkant van het zegelstempel zit een langwerpige knop, uitlopend in een oog. De slijtsporen in deze opening lijken erop te duiden dat het stempel ooit aan een ketting of koord heeft gehangen. Deze vorm kwam voor in een tijd dat zegelstempels groter werden. Door ze te voorzien van een oog kon men de stempel aan een ketting om de hals dragen.1 Kerk of poort? Het gebouw op het zegel houdt het mid den tussen een poort en een hallenkerk. De kruisen op de daken zouden kunnen wijzen op een religieuze bestemming. Mogelijk hebben de Westkappelse schepe nen hier de kapel van hun stad willen af beelden. De plaatsnaam is immers afge leid van dit gebouw. Aangenomen kan wor den dat de kerk, die is gesticht vóór 1012, het middelpunt was van de Willibrordver- ering op Walcheren. Vanaf de late dertiende eeuw werden ker ken op zegels niet in de breedte- maar in de lengterichting afgebeeld. In dit geval zou het om een poort kunnen gaan. De schepenen van Westkapelle zouden met dit zegel willen aangeven dat hun woon plaats stedelijke trekken had of preten deerde te hebben. In 1223 kreeg Westka pelle stadsrechten. Uit 1276 is de tekst van een oorkonde van graaf Floris V bekend die mede bezegeld was door de steden Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, Haarlem en Westkapelle.2 Hieruit kan worden opge maakt dat de stad toen over een zegel beschikte. Het origineel hiervan is niet voorhanden. Betrouwbare aanwijzingen dat Westkapelle ooit ommuurd is geweest zijn er niet. Of er ooit een muur is geweest is dus niet zeker. Wel kon de stad zich met recht een handelsplaats noemen. Tot de zestiende eeuw voeren schepen vanuit Westkapelle naar Engeland. Evenals in andere Zeeuwse plaatsen werd handel vaak gecombineerd met visserij. Tot in Ant werpen waren de Westkappelse vishande laren te vinden. Op de pinkstermarkt in de Scheldestad verkochten ze hun gedroogde schol. Een tweede zegelstempel In dezelfde Westkappelse doos zat een zeventiende-eeuws metalen zegelstempel met een houten handvat. Het heeft als afbeelding drie tegen elkaar gebouwde poorten, voorzien van kantelen. De middel-

de Wete | 2003 | | pagina 10