de wereld overgegaan. De originele teke ningen zijn afgelopen maart enige tijd geëxposeerd in het personeelsrestaurant van de Zeeuwse Bibliotheek. Tiny Polderman Klein Zeeduin en een tiendpaal Op 28 mei 2003 waren leden van de HKW te gast op de boerderij van de familie Maljaars, Lijdijkweg 5 te Vrouwenpolder. De heer A. Maljaars wilde ons graag zijn boerderij Klein Zeeduin laten zien én hij wilde in aanwezigheid van leden van de HKW een tiendpaal op zijn oorspronkelijke plaats laten terugzetten. We begonnen de avond in een van de schuren van de boerderij. Gezeten op allerlei soorten stoelen en hooibalen met planken luisterden we naar het verhaal dat de heer Maljaars vertelde over het ont staan van het gebied waar de boerderij ligt. De Abdij van Rijnsburg (bij Seroosker- ke) verwierf in het midden van de dertien de eeuw veel schorgronden ten noorden van de oude zeedijk die lag waar nu de Rijkebuurtweg en de Boshoekweg liggen. De boerderij ligt in de Boone- en Goede- polder, die als een van de eerste polders in dat gebied in die tijd werd bedijkt. Over de inpolderingsgeschiedenis van dit noordelijke gedeelte van Walcheren is intensief onderzoek gedaan door I.P. Back, die zijn onderzoeksresultaten publiceert op de website www.inpoldering-noordwalche- ren. com. De heer Maljaars weet ook veel over het ontstaan van het gebied en ver schilt op enkele punten van mening met de heer Back. Na deze toelichting gingen we met z'n allen naar de plaats waar een gevonden tiendpaal op zijn oorspronkelijke plaats zou worden teruggezet. Bij de aanleg van een nieuwe duiker in de dijk van de Koningin Emmaweg in 2002, werd een hardstenen paaltje gevonden met daarop de inscriptie Z - T 3. Het paaltje werd aangetroffen op de plaats die op de tiendkaart van Walche ren wordt aangeduid als het tiendblok Zwarte Monnikstiende, een verwijzing naar Het herplaatste tiendpaaltje. De kop van het paaltje is beschadigd, zodat het nummer van het tiendblok (74) niet meer te zien is. De let ters Z-T staan voor Zeeuwse Tienden. De 3 geeft de plaats aan van het paaltje in het blok. (Foto Leo Hollestelle) de kloosterlingen van de Abdij van Rijns burg. Doordat de bovenzijde van het paal tje was beschadigd, is het nummer van het blok niet meer te lezen. Het cijfer 3 geeft aan dat dit het derde paaltje van het blok is. In het boek De veldnamen van Aagte-

de Wete | 2003 | | pagina 49