hankelijke Zeeland een buffer nodig had tegen de Spanjaarden en Fransen. Vanaf 1677 nam ook het agressieve Frankrijk grote stukken weg van de zwakke Span jaarden: het graafschap Artois en fikse stukken Vlaanderen werden door de zonne koning veroverd en zijn nog steeds Frans. In het onafhankelijke België was de identi teit van Vlaanderen zo doorslaggevend dat de andere Nederlandssprekende delen van België, zelfs Brabant, deze identiteit aannamen en accepteerden dat de nieuwe deelstaat Vlaanderen ging heten. Het historisch zo rijke Vlaanderen bestaat dus nu uit drie delen: het belangrijkste Bel gische stuk, een Frans stuk, met steden als Rijsel (Lille), Duinkerken, Cassel, Steen voorde, en het kleinste deel, Zeeuws-Vlaan- deren, alweer 355 jaar behorend bij ons land. Wij willen u op zaterdag 20 september meenemen naar alle drie Vlaanderens. De tientallen prachtige steden en dorpen kun nen we u niet laten zien; enkele kent u wel: Brugge, Gent, Oudenaarde. Wellicht bent u ook wel eens in leper geweest, de oude lakenstad die in de Eerste Wereldoorlog het symbool werd van verschrikking en vernietiging. We vertrekken op de gebruikelijke tijdstip pen via de nieuwe tunnel naar Zeeuws- Vlaanderen, rijden een stuk evenwijdig aan de kust door een bijna boomloos land schap. We drinken koffie met 'wat erbij' in het wat kneuterige maar mooie Veurne en rijden daarna door het door de Eerste Wereldoorlog getroffen grensgebied naar Cassel, gelegen op de Casselberg die oprijst uit het lichtgolvende Vlaamse land. U kijkt daar wat rond, kiest zelf uw lunch- plaats uit, geniet van het uitzicht. Daarna rijden we via het Franse Steenvoorde naar leper, waar we ons overgeven aan de ken nis van Vlaamse gidsen die ons de voor naamste plaatsen van de stad laten zien, met onder meer de Menense Poort en het museum over de Eerste Wereldoorlog. Ook daar is tijd ingeruimd om gezellig wat te drinken op een van de terrassen aan de prachtige Grote Markt, waarna we weer in de bus stappen en opnieuw door de Vlaamse dreven rijden naar ons eigen Sluis. Daar gebruiken we in het 'derde Vlaanderen' het diner. Vervolgens gaan we weer op huis aan, waarbij we ditmaal niet het juk behoeven te dragen van de dicta tuur van de boot, die ons lange tijd dwong rekening te houden met vaartijden. Wij, de evenementencommissie, nodigen u graag uit weer met ons mee te gaan! De deelnamekosten bedragen 47,50 per persoon. In deze prijs is begrepen: - de busrit - koffie met gebak - stadswandeling o.l.v. een gids - diner Alle andere uitgaven (lunch, drankjes e.d.) zijn voor eigen rekening. Opstapplaatsen: - Vlissingen 7.45 uur - Koudekerke 7.55 uur - Middelburg 8.00 uur U kunt zich opgeven door overschrijving/ storting van het verschuldigde bedrag op gironummer 3282831 t.n.v. Heemkundige Kring Walcheren, Middelburg, onder ver melding van opstapplaats en aantal perso nen.Uw inschrijving dient uiterlijk 1 sep tember 2003 binnen te zijn. Inschrijving geschiedt in volgorde van binnenkomst (maximaal 100 personen; hierover wordt niet gecorrespondeerd). De deelnemers ontvangen van tevoren nog een bevestiging. Bij eventuele annulering uwerzijds na 1 september 2003 kan slechts een gedeelte

de Wete | 2003 | | pagina 52