Sigillum scabinorum Het zegelstempel van de schepenen van Westkapelle burgseweg provisorisch schoongemaakt en kon er bij laagtij met paard en wagen twee keer per dag naar Middelburg gere den worden. Een bodedienstrit van twee ënhalf uur, terwijl daar normaal één uur voor nodig was, maar het ontlastte wel de bodeboot die ook nog voer. De oorlog was voorbij, de dijken werden gedicht, alle geëvacueerden kwamen terug, het water was weg en daarmee ook de eenheid van allen die samen de water- tijd ter plekke hadden doorgemaakt. Paardenkracht Na de oorlog bleef de gezamenlijke bode dienst met paard en wagen bestaan. Het paard Trui ging met pensioen en een klei ner paard, Bobbie, kwam ervoor in de plaats. Begin jaren vijfig werd definitief overgeschakeld op meerdere pk's, er kwa men onder meer een Engelse Guy Vixen, een Opel Blitz, een dump-Dodge, een Austin 5-tonner, een Volvo en een Bedford. De gemeente Veere bezit ongeveer hon derd zegelstempels van de voormalige gemeenten. Tot de herindeling in 1996 werden deze netjes bewaard in de gemeentehuizen. Een doos die tot 1999 in het gemeentehuis van Westkapelle stond, bevatte ook enkele van deze in onbruik geraakte voorwerpen. Ooit werden ze In 1963 werd de bodedienst, omdat zijn vader er vanwege zijn leeftijd uitstapte, door zoon Bram overgedaan aan collega Cijvat. Het vak als zodanig was een aflo pend iets. Cijvat heeft de dienst nog een aantal jaren voortgezet. Tegenwoordig bestaan er geen bodedien sten meer, het vak is verleden tijd. Net als het vak van wagenmaker dat ooit begon in het huis dat nu Het Verloren Ambacht heet. Het kan niet toepasselijker, de cirkel is ook in dat opzicht rond. C. van Noppen Met dank aan Bram Luteijn. Dit artikel werd eerder gepubliceerd in Dorpsbericht, een uitgave van de Dorps vereniging Koudekerke, 30e jaargang nr. 4 (september 2002), p. 8-11Het artikel is voor De Wete bewerkt door de redactie. gebruikt voor het plaatsen van een afdruk van het wapen onder een paspoort of een akte van de burgerlijke stand. Tussen deze kantoorbenodigdheden bevond zich een exemplaar dat volgens deskundigen zou dateren uit de periode rond 1320. Hiermee is dit zegel het oudste voorwerp uit de col lectie van de gemeente Veere.

de Wete | 2003 | | pagina 9