andere waren door een bominslag ontploft of weggespoeld. De bevindingen werden in een rapport vermeld. Er waren ook zogenaamde schijnmijnen- velden. Daar hoorden geen mijnen te lig gen, maar ze werden voor de zekerheid toch afgezocht. De Nederlandse Mijnopruimingsdienst Drie verschillende manieren om een potmijn te plaatsen. (MOD) liep soms tegen vreemde zaken aan. Op 13 september 1945 hadden de Duitsers veld Eber in Middelburg gezuiverd en zij hadden maar zeven mijnen gevonden. Bij een tweede ruiming op 11 maart 1946 werden nog eens 207 mijnen gevonden. Dit tot groot ongenoegen van de MOD, die vond dat de Duitsers bij de eerste ruiming nalatig waren geweest. Volgens mij lag het anders. Bij de eerste ruiming kon de ruimploeg alleen werken op de dijk en het kanaaltalud. De rest van het veld stond onder water en kon pas na de drooglegging worden aangepakt, waar bij toen het restant werd gevonden. Geregeld stagneerde het werk: bij vorst als de grond te hard was om de mijnen eruit te halen, of door gebrek aan benzine, kle ding en ontstekingsmiddelen. In dat laatste geval werden bunkers afgezocht naar handgranaten waarmee de verzamelde mijnen tot ontploffing konden worden gebracht. Levensgevaarlijk Bij dit uiterst riskante werk lag de dood op de loer. Al in juli 1945 lieten drie Duitsers bij Souburg het leven, in maart 1946 sneu velden ObergefreiterTonn bij Oostkapelle en Matrose Kullack bij Zoutelande. Dit zijn maar enkelen. In heel Nederland kostte het mijnenruimen ongeveer tweehonderd Duit sers het leven en raakten enkele honder den gewond. De Duitsers noemden zich zelf Himmelfahrtkommando, vanwege de grote kans het werk met de dood te moe ten bekopen. Sommigen hadden puur geluk, zoals Gre nadier Baumker. Hij moest op 18 januari 1946 aan de Koudekerkseweg bij Middel burg mijnen die aan Rommelasperges (palen) bevestigd waren, tot ontploffing brengen. Dat gebeurde met een honderd vijftig meter lange draad. Toen Baumker de draad aan de mijn bevestigd had en terug liep naar de ontsteker, gleed hij uit over de bevroren grond en kwam in aanraking met de draad, waardoor de mijn ontplofte. Baumker werd met scherfwonden naar het ziekenhuis overgebracht en geopereerd. Ook Nederlanders kwamen om. Dit ge beurde onder andere in Oostkapelle, Vliss- ingen en Nieuwland. In die laatste plaats verongelukte een Nederlandse soldaat bij het controleren van een krater waarin mij nen tot ontploffing waren gebracht. Toen de militair de kuil inspecteerde, ontplofte alsnog een daarin aanwezige mijn. Bij het ruimen waren hospitaalsoldaten en een ambulance aanwezig. Min of meer

de Wete | 2003 | | pagina 10