Hun termijn zat er inmiddels op, maar van de beloofde terugkeer naar huis was niets terechtgekomen. Kleding, schoeisel en dergelijke waren onvoldoende aanwezig, waardoor tweehonderd mannen in de school aan de Zuidsingel zaten te niksen. Geen wonder dat het moreel daalde. Over bewegingsvrijheid was niets bekend, de gevangenen liepen alleen van het Molen water naar de Zuidsingel en omgekeerd, in alle andere gevallen ging een bewaker mee. Het incident met de schildwacht betrof een verkeerd uitgevoerde beweging en men had niet de bedoeling gehad de soldaat belachelijk te maken. De kampleiding was dus totaal niet te spreken over de verwijten. Ze wees op het werk, zoals hulp bij de droogmaking en de landbouw, dat zij de gevangenen onver plicht liet doen. De Middelburgers moesten ook eens naar zichzelf kijken, want het was al herhaalde malen voorgekomen dat burgers contact met de gevangenen pro beerden aan te halen. Op 4 januari 1946 reageerde de PZC fel op de verklaring van Wertheim. Die werd als te doorzichtig van de hand gewezen. De krant hield staande dat de verwijten juist waren en hoopte dat het met de offici euze vrijheden der Duitsers en het kwajon gensgedrag van enkele Nederlandse sol daten afgelopen zou zijn. De discussie was daarmee niet voorbij. Naar aanleiding van de krantenberichten kwam overste Van Hasselt van de MOD voor een persconferentie naar Middelburg. Fel hekelde hij de krantenberichten die vol gens hem zonder kennis van zaken waren geschreven, zoals het bericht over de bewaking. Tot voor kort was die voldoende maar een groot deel der bewakingstroepen en genisten was naar Indië vertrokken en nu moest één infanteriebataljon vier Duitse bataljons bewaken. Ook omdat de terug keer stagneerde, zat men met te veel Duit sers en te weinig bewakers. Moreel Het moreel der gevangenen was slecht. Sommige Duitsers dreigden zichzelf in de Interieur van de romneyloods in kamp Oranje zon, voorjaar 1946. (Stichting Geschiedkundi ge Verzameling Explosieven Opruimings dienst) lucht te laten vliegen. Dan zou het ruimen nog langer duren en moesten Nederlan ders worden ingezet. Overigens was de leiding tevreden over de prestaties van het Duitse contingent. De legerleiding nam de zaak hoog op, er werden botsingen met de Duitsers gevreesd. Op 18 januari inspecteerde een aantal officieren Kamp Middelburg, waarbij werd gesproken over het vertraagde ver trek naar de Heimat. Ook werden aanwij zingen gegeven voor verbetering van de waterleiding en de riolering in Kamp Molenwater. Op 28 januari repatrieerden de 'Zuidsingel-Duitsers', waarmee de erg ste druk van de ketel was. Dat de beschuldigingen in de kranten niet overdreven waren, bewijst een incident in

de Wete | 2003 | | pagina 13