weken gingen de gevangenen op bezoek bij hun kameraden in Bergen op Zoom, waar toneelvoorstellingen werden gege ven. Als bij slecht weer niet kon worden gewerkt, werd er Engelse les gegeven. De discipline en de verhouding met de bewaking waren goed. Een arrestanten lokaal was aanwezig. Kortom, het kamp maakte op gemachtigde Ryner een goede indruk. Op 7 augustus 1946 was Ryner weer op Walcheren. In Vlissingen bezocht hij onder andere de 71 mannen van de Marine Dienstgruppe, die bijna allemaal afkomstig waren uit de Sovjetzone. Ryners bevindin gen kwamen min of meer overeen met die in Middelburg. Alleen de discipline liet in Vlissingen enigszins te wensen over. De gevangenen voerden niet altijd de orders van hun meerderen uit. De vertrouwenslie den drongen er bij Ryner op aan dat de gevangenen nauwkeurige instructies zou den krijgen over het gehoorzamen aan hun meerderen. Opheffing van het kamp Eind oktober 1946 werd het kamp te Mid delburg opgeheven en de daar nog aanwe zige manschappen gingen naar Vlissingen. Door het teruglopende werkaanbod mocht in januari 1947 een deel van de Vlissingse krijgsgevangenen naar Duitsland vertrek ken. Tot de achterblijvers behoorden onder anderen 37 man van de Marine Dienst gruppe, die belast waren met de zuivering van de kustlijn. Omstreeks augustus 1947 verliet het laatste detachement Duitsers Walcheren. Na twee jaar zat het werk erop! Het aantal geruimde projectielen is niet exact bekend maar moet enorm zijn geweest. In de periode half juni tot half oktober 1945 werden alleen al tussen Westkapelle, Domburg en Oranjezon twin tigduizend mijnen geruimd en in Vlissingen drieduizend. Na het herstel van de dijken werden in het drooggekomen gebied de mijnenvelden geruimd. Ook daarbij zijn duizenden mijnen onschadelijk gemaakt, zodat het totale aantal zeker tussen de vijf tig- en zeventigduizend ligt. Bovendien werden honderden tonnen munitie afge voerd of tot ontploffing gebracht en werd het nodige civiele werk verricht. Het inzet ten van Duitse krijgsgevangenen op Wal cheren is dan ook van groot belang geweest. Jules Braat Geraadpleegde bronnen - Centraal Archievendepot Defensie, Rijswijk: Archief M.M.O.D. en Archief Staf B.N.S - Explosieven Opruimingsdienst, Culemborg: kaarten, mijnenveldrapporten e.d. - Nationaal Archief, Den Haag: archief Naval Disarmament Control Staff 1945-1950. - Internationaal Rode Kruis, Genève, Zwitser land: visitatierapporten. - Instituut Militaire Geschiedenis, Den Haag: diverse publicaties. - Ministerium des Innern, Bonn, Duitsland: Dokumentation Die Deutschen Kriegsgefange- nen im Gewahrsam der Niederlande 1945- 1947. - Zeeuws Archief, Middelburg: Provinciale Zeeuwsche Courant, Vrije Stemmen. - Gemeentearchief Vlissingen: dossier gevaar lijke voonverpen Tweede Wereldoorlog. - Will Berthold, 'Parole Heimat', München 1984.

de Wete | 2003 | | pagina 15