Meiwerf De geschiedenis van een boerderij te Gapinge in drie periodes De Zeeuwse schrijver en geschiedenis leraar L.W. de Bree publiceerde in 1945 een boekje met de titel Walcheren onder vreemde heersers, waarin hij de strijd tegen Spanje, de Franse Tijd en de Duitse bezetting beschrijft. Tegen deze achter- Meiwerf ligt, afgebeeld. Het wegje komt uit op de Gapingseweg die als een zeer mar kante kronkel is getekend. Zo is duidelijk te zien dat de weg op een kreekrug is aange legd; voor de oriëntatie op oude kaarten is dit een gemakkelijk herkenningspunt. Er "fmf De schuur van Meiwerf, enige jaren geleden. (Foto Jaap Looise) grond van de vaderlandse geschiedenis wil ik hier iets vertellen over de boerderij Meiwerf en zijn directe omgeving. Meiwerf ligt aan de Meiwerfweg, een dood lopend wegje tussen Veere en Gapinge. De naam Meiwerf is niet echt oud. In een koopakte van 1875 kwam ik de naam van de boerderij voor het eerst tegen. De eerste periode, Spaanse troebelen Vrijwel iedereen kent de verhalen over de Tachtigjarige Oorlog. Op de oude kaart van Jacob van Deventer van Veere en omge ving uit omstreeks 1550 is uiterst links een doodlopend wegje naar de plaats waar nu wordt wel beweerd dat de kaarten van Van Deventer zijn gemaakt ten dienste van de troepen van Alva, de wrede Spaanse land voogd. De omgeving van Meiwerf behoorde, samen met de boerderijen Hoekvliet, Wel gelegen en Vogelenzang en een café met de naam De Leste Stuver, tot de parochie Zandijk. De buurtschap werd in de admini stratie van die tijd aangeduid als Zandijk- Buiten. De hofstede lag betrekkelijk dicht bij kas teel Sandenburg, het stamslot van de machtige heren van Borssele, dat werd verwoest tijdens de strijd tegen de Span jaarden. Na het verval in de volgende eeu wen werden de resten door de Fransen opgeblazen.

de Wete | 2003 | | pagina 30