Eigenaren In het landvergaarboek uit het archief van de Polder Walcheren staat David van Reij- gersbergh in 1672 genoteerd als eigenaar van Meiwerf. Hij was een achterkleinzoon van de historicus Jan van Reijgersbergh, die de rampspoed van watervloeden in die dagen voor ons heeft opgeschreven in de De tweede periode, rond de Franse Tijd In de tweede helft van de achttiende eeuw was het de Franse koning Lodewijk de Veertiende die op het laatst van zijn leven opnieuw de protestanten vervolgde. Veel families vluchtten naar Walcheren om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Families met achternamen als Caljouw, Suvaal, Links op deze kaart van Veere en omge ving door Jacob van Deventer (ca. 1550) is de Gapingseweg als een markante kronkel getekend. Chronycke van Zeeland, die verscheen bij een Antwerpse uitgever in 1551. Een broer van de kroniekschrijver, Adriaan Jan van Reijgersbergh, was arts te Veere en werd later, na de omwenteling in 1572, burgemeester van de stad. Een dochter van de Veerse burgemeester, Maria van Reijgersbergh, was de slimme echtgenote van Hugo de Groot. Zij beraamde Hugo's fameuze vlucht in de boekenkist vanuit het slot Loevestein. Het dorp Gapinge houdt de herinnering aan de familie levend door de Van Reigersbergstraat. Op de kaart van Hattinga uit 1750 ligt Meiwerf ruim in een groene omgeving en heeft het de allure van een buitenplaats of een herenboerderij. Mailliers, Labruyère, Midavaine en Jean- ville kwamen in onze contreien terecht. Zij vestigden zich voornamelijk in Schellag en Zandijk. In het algemeen waren ze niet onbemiddeld, en dat zal ook wel zo geweest zijn met de familie Jeanville die we tegenkomen in de overloper van de Oostwatering. Op folio 223 vonden we dat Pieter en Elisabeth Reijnart in 1768 de eigenaars van de hofstede waren. Later wordt alleen Elisabeth Rainart (Renard) vermeld. In 1770 wordt Pieter Jeanville genoemd als eigenaar van Meiwerf en het is vermoedelijk deze jonge Pieter Jeanville geweest die de oude hofstede in 1774 grondig heeft vernieuwd. Hij werd ook wel Pieter Ville genoemd, de zoon van Jean Ville.

de Wete | 2003 | | pagina 31