samen met zijn vrouw Pieternella Wonder- gem uit de stad Moeskroen aan de Bel gisch-Franse grens, de stad waar oor spronkelijk ook de familie Jeanville van daan kwam. In die kadastrale atlas van 1832 wordt ook vermeld wie de belangrijkste grondbezit ters in de gemeente Vrouwenpolder waren. Tannetje Pleijte, weduwe van Joos Lange- beeke, wordt daar als tweede genoemd met 50,26 hectare. Haar dochter, Francina Joosse Langebeeke (1816-1868), was getrouwd met Jan Mesu (1813-1863). Kastelein Reeds bij de eerste gesprekken met de huidige bewoners van Meiwerf kwam de naam Jan Mesu ter sprake. Hij was blijk baar een kleurrijk figuur, want zijn bijnaam Jan Spekhoed leeft tot op de dag van van daag voort. Hij was gezworene van de Oostwatering en vele jaren gemeente raadslid van Vrouwenpolder. Een van de nakomelingen van de familie Mesu meldde mij: "Jan Mesu stond in de familie bekend om zijn ongepolijste optreden en hij schijnt de latere eigenaar van Meiwerf, notaris Tak, eens met een mestriek te hebben bedreigd." In 1868 overleed de vrouw van Jan Mesu, Francina Langebeeke, en op 11 november 1875 werd Meiwerf verkocht aan Anthony Martinus Tak, notaris te Middelburg. Ver moedelijk heeft Jan Mesu voor notaris Tak nog een periode het bedrijf geleid als kas telein of bedrijfsleider. Hij was een man "waarvan bekend is dat hij de landbouw bedreef als liefhebberij", zoals een familie lid later over hem schreef. Het was echter niet alleen liefhebberij. De traditionele landbouw was sinds de zeven tiende eeuw weinig veranderd en de land lieden stonden nog niet erg open voor ver anderingen. Notaris Tak propageerde, zoals in die tijd bij de betere standen gebruikelijk was, de nieuwe inzichten op het gebied van de landbouw. Tak was lid van de al eerder genoemde Zeeuwse Commissie van Landbouw en verwierf zich veel gronden op Walcheren. Hij pakte zijn De boerderij en zijn omgeving in 1995. (Detail uit de 'Grote Provinciale Atlas van Zeeland', 1995, pag. 46) zaken grondig aan: de toegangsweg tot Meiwerf liep oorspronkelijk met een grote bocht langs Hoekvliet en die bocht werd eenvoudig afgesneden. Zelfs nu nog wordt door de omwonenden gesproken over het 'wegje van Tak'. Na het incident waarbij de eigenaar met een riek werd bedreigd, verdween Jan Mesu van Meiwerf en trok naar een ande re boerderij van notaris Tak bij Nieuw- en Sint Joosland. Daarop werd Jan Looise in 1885 bedrijfsleider of kastelein in dienst van notaris Tak.

de Wete | 2003 | | pagina 33