Herenboerderij Meiwerf was wat men noemt een heren boerderij. Het woonhuis had een 'heren kamer' met een serre. In het pachtcontract was vastgelegd dat de pachter die kamer op zijn kosten doorlopend verwarmd moest houden voor het geval dat "mijnheer" zijn intrek zou nemen op de boerderij. Jan Looise en Betje Meijers, begin twintigste eeuw. Het echtpaar zit hier voor de herenkamer in de serre aan de linkerkant van het woonhuis. Jan Looise en Betje Meijer gaven zestien jaar leiding aan de dagelijkse gang van zaken op Meiwerf en in 1901 werden ze pachter. In 1918 nam Andries Maas (1891- 1984) de pacht over van zijn schoonvader. Hij was getrouwd met de jongste dochter Leintje (1895-1979) van Meiwerf. Maas pachtte de hofstede, die in eigendom bleef van de Middelburgse familie Dumon Tak, tot 1954. Notaris Tak was ongehuwd geble ven en in 1913 erfde Pieter Dumon Tak (1867-1943), burgemeester van Middel burg, de hofstede Meiwerf. In 1939 brandde de schuur als gevolg van blikseminslag af, maar hij werd vrijwel in dezelfde stijl herbouwd, nu wel met een pannendak in plaats van een rieten dak. De derde periode, rond de Duitse bezetting Tijdens de Tweede Wereldoorlog waren de bewoners van Meiwerf door de wat afgele gen ligging redelijk aan het oog van de bezetter onttrokken. Op het eind van de oorlog was er zelfs een onderduiker. Maar toch heeft de boerderij toen nog zwaar geleden onder de inundatie van Walche ren. Meiwerf lag namelijk dicht bij de getij- denstroom die door het gat in de Veerse dijk kwam. Door de lage ligging stond er na één nacht al ruim anderhalve meter water op het terrein. Voor de bewoners van Meiwerf was dat echt een levensbedrei gende situatie. In 1954 nam Willem de Buck (1924-1981) het bedrijf over van zijn schoonvader. Hij trouwde de jongste dochter van Meiwerf en sinds zijn overlijden in 1981 wordt Mei werf bewoond door zoon Willem de Buck en zijn moeder Elisabeth Tannetje de Buck-Maas. Herinneringen Tot slot noteer ik hier nog wat jeugdherin neringen aan de hofstede Meiwerf uit de jaren 1930-1939. Op zomerse zondag avonden wandelde ik vaak over de eeu-

de Wete | 2003 | | pagina 34