niet had moeten beperken. 'Alles' beschrij ven is immers onmogelijk. Hoe het ook zij, met dit boek is weer een stuk Zeeuwse oorlogsgeschiedenis ontslo ten. René Hoebeke heeft Slagveld Sloe- dam opgedragen aan zijn in 1974 overle den vader, die hem heeft geïnspireerd tot het schrijven van dit boek. In wezen is het ook een hommage aan onze bevrijders en aan de vele burgers die zich onbaatzuchtig hebben ingezet voor hun medemensen gedurende de Tweede Wereldoorlog (pag. 7). Hoebeke is het onderzoek aanvankelijk samen met Michel van Gessel begonnen, die echter door drukke werkzaamheden gedwongen werd zich terug te trekken. Wel leverde hij teksten aan en maakte hij inter views. Die interviews en de corresponden tie van Van Gessel en Hoebeke met uit eenlopende personen (keurig achterin het boek verantwoord) zijn heel waardevol. Oral history als aanvulling op de geschre ven bronnen is juist voor de recente ge schiedenis heel belangrijk en wordt, althans naar mijn smaak, nog te weinig toegepast. Slagveld Sloedam bestaat uit vier delen: Het voorspel en het begin van de oorlog (pag. 15-168), De bezettingstijd (pag. 171- 364), De bevrijding (pag. 367-650) en de periode daarna (pag. 653-809). Daarna volgen nog een lijst van gebruikte afkortin gen, geraadpleegde bronnen (inclusief geraadpleegde personen), een lijst van opgenomen kaarten, overzichten van mili taire eenheden, lijsten van burger- en mili taire slachtoffers - ook in Nederlands- Indië?! - en neergestorte vliegtuigen. Het geheel wordt afgesloten met uitgebreide indexen. Aardig zijn de kaderteksten, met korte biografieën van burgers en militairen die een belangrijke rol hebben gespeeld, die door het hele boek zijn 'gestrooid'. Op pagina 141 schrijft Hoebeke dat Middel burg op 17 mei 1940 "de volle laag [had] gekregen van de bommenwerpers van de Luftwaffe en het Duitse artillerievuur op Zuid-Beveland." Naar mijn idee was het toch vooral het laatste dat de grote bran den veroorzaakte, die de enorme verwoes tingen tot gevolg hadden. Hoewel de gehe le oorlogsperiode wordt behandeld, neemt de bevrijding eind 1944, zoals uit de hier voor genoemde bladzijde-indeling al blijkt, de belangrijkste plaats in. En dat lijkt me terecht. Er is namelijk bijzonder zwaar op en rond de Sloedam gevochten, met name door de Canadezen. Uiteraard zijn er inmiddels diverse herinneringsmonumen ten bij de Sloedam, maar met Slagveld Sloedam is daar nog een monument in boekvorm voor onze bevrijders aan toege voegd. Het door René Hoebeke in eigen beheer (in een oplage van duizend exemplaren) uitgegeven boek werd op 4 december 2002 in het Middelburgse stadhuis gepresenteerd. De volgende dag was het reeds uitverkocht! Ook de tweede druk, die van enkele correc ties werd voorzien, is inmiddels nagenoeg uitverkocht. Peter Sijnke R.E. Hoebeke, Slagveld Sloedam. Een beschrijving van de strijd om de Sloedam, het Sloe en de gemeenten Arnemulden (Arnemuiden en Kleverskerke), 's-Heer Arendskerke ('s-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendrikskinderen, Lewedorp, Nleuwdorp en Wlssekerke) en Nieuw- en Sint Joos- land (Nieuw- en Sint Joosland en Oude Dorp) in de Tweede Wereldoorlog, Nieuw en Sint Joosland 2002, prijs 40,-.

de Wete | 2003 | | pagina 41