Readies Hekpalen De nieuwsgierigheid van Jules Braat werd gewekt toen hij in de vorige Wete op pagi na 29 de hekpalen van de voormalige bui tenplaats Molembaix te Grijpskerke zag afgebeeld. De foto werd geplaatst bij het 'Vadertje' dat Frans van den Driest schreef over hekken en hekpalen van (voormalige) boerderijen en buitenplaatsen. Op de voet van de linkerhekpaal van Molembaix staat de tekst: "De Waal Co, Utrecht 1858". Jules Braat heeft onderzoek gedaan in het Utrechts gemeentearchief. Hij vond de navolgende gegevens. Rond 1842 namen G. de Waal en Van Diest een klein bedrijf over van ene J. Verloop, schepenmaker en modelmaker. Dit bedrijfje was gevestigd buiten de Weerdpoort in Utrecht. Het bedrijf van De Waal en Van Diest heette Ijzergieterij, IJzersmederij, Molenmakerij, Koper- en Metaalgieterij, Fabriek ter Vervaardiging en Herstelling van Stoomwerktuigen de Waal en van Diest. Het bedrijf had zestig tot honderd werknemers in dienst en maakte onder andere stoommachines, ketels, per sen, scheepswerken, verwarmingstoestel len, ijzeren tuinsieraden en hekwerken. Men verzond goederen naar Amsterdam, Rotterdam en Oost- en West-lndië. In 1855 werd het machinepark uitgebreid met een stoommachine van 22 pk, in 1858 exploiteerde men behalve de metaalgieterij ook een meelfabriek en een pelmolen. In 1860 gingen de metaalgieterij en de korenmolen over in handen van H.A. van den Wall Bake, die op zijn beurt de molen doorverkocht aan D.A. Kuyk. In 1872 ging het bedrijf over in handen van A.F. Smulders en in 1903 werd het bedrijf verplaatst naar Schiedam. Enige relatie van G. de Waal met Walche ren kon Jules Braat niet vinden. Het is wel een beetje merkwaardig dat de bestelling van de hekpalen van Molembaix in Utrecht werd geplaatst en niet bij ijzergieterij Bod- daert in Middelburg. "Misschien had de toenmalige opdracht gever iets met Utrecht?" Deze opmerking van Jules Braat spoorde ons aan tot ver- De linkerhekpaal van de voormalige buiten plaats Molembaix te Grijpskerke, gemaakt door ijzergieterij De Waal en Co. uit Utrecht. (Foto Leo Hollestelle)

de Wete | 2003 | | pagina 43