Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, en drs. C. Kostense, voorzitter van de Stich ting Het Zeeuwse Landschap. Voordrach ten moeten worden gericht aan het secre tariaat van de Heemkundige Kring Walche ren, Toorenvliedtwegje 4, 4335 HE Middel burg, en dienen uiterlijk 17 februari 2004 aldaar te zijn ontvangen. Nieuwste expositie Zeeuws Archief Typisch Zeeuws??? Zeeland Migratieland is de titel en het thema van de nieuwe ten toonstelling in het Zeeuws Archief. Hier mee kunnen belangstellenden in de voet sporen treden van geëmigreerde Zeeu wen. Mensen die zich eeuwen geleden vanuit het buitenland in Zeeland vestigden of juist Zeeland achterlieten voor een nieuw bestaan elders, vrijwillig maar heel vaak ook noodgedwongen. De tentoonstel ling levert een verrassende kijk op wat wij tot nu toe altijd beschouwden als typisch Zeeuws. Zeeuwen zijn echte globetrotters. Zo kan het zelfs zijn dat u het Zeeuws-Vlaams dialect hoort in de jungle van Brazilië of in Noord-Amerika een stadje tegenkomt met de naam Zeeland. Wist u trouwens dat het Surinaamse Parbobier is uitgevonden door een Zeeuw? In het Zeeuws Archief reist u mee met misschien wel een van uw eigen voorvade ren. U ziet er de sporen die Zeeuwse migranten nalieten, aan de hand van docu menten, foto's, filmbeelden, geluidsfrag menten en voorwerpen, zoals een scheepsmodel van het beroemde passa giersschip Willem Ruys. Maar naast de soms zeer indringende ver halen van voorvaderen en nakomelingen wordt op de tentoonstelling ook aandacht besteed aan de streektaal Zeeuws. In hoe verre is het Zeeuws beïnvloed door andere talen, en in welke vreemde talen zijn Zeeuwse woorden terug te vinden? Misschien komt u er opeens achter dat u eigenlijk van Hugenoten afstamt, of van gevluchte Salzburgers uit Oostenrijk. Of u hebt een Schot als voorvader, maar wat deed die dan in Zeeland? Of opa en oma komen uit Indonesië en u wilt weten waar om ze nu speciaal naar de Zeeuwse eilan den kwamen. Of u hebt familieleden die Zeeland verruilden voor een avontuur ver van huis. In Afrika, Zuid-Amerika of de Ver enigde Staten. Dat ontdekte ook F.W. de Klerk, voormalig president van Zuid-Afrika. Onlangs bezocht hij Zeeland en het Zeeuws Archief op zoek naar zijn voorou ders, die in de zeventiende eeuw vanuit Serooskerke emigreerden naar Zuid-Afrika om daar een nieuw bestaan op te bouwen. De tentoonstelling is te zien tot en met 10 januari 2004 in het Zeeuws Archief, Hof plein 16 te Middelburg. Openingstijden maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Expositie Zeeuwse bedrijfskaartboekjes Op veel Zeeuwse boerderijen werden ze vroeger gebruikt: boekjes, vaak niet groter dan een schoolschrift, waarin in de vorm van een aantal ingekleurde plattegronden het complete bedrijf in beeld is gebracht. Meestal vervaardigd door een landmeter, variëren ze van sober uitgevoerde schrift jes tot uitbundig versierde atlassen; meest al negentiende-eeuws, maar soms ouder en ook nog wel recenter. Het eerste kaart je in zo'n boekje is er bijna altijd een van het erf en de gebouwen daar; de kaartjes die volgen tonen alle tot het bedrijf beho-

de Wete | 2003 | | pagina 48