rende landerijen. Essentieel onderdeel van de kaartjes is een nauwkeurige aanduiding van de effectieve oppervlakte, de zoge naamde oppervlakte 'ploegens' voor het bouwland of 'maaiens' voor het grasland. Op basis daarvan berekende de boer de stuklonen die hij zijn arbeiders na een dag werken moest betalen. Omdat het om 'gebruiksvoorwerpen' gaat waar soms de klei nog aan zit, zijn maar weinig van de boekjes in de Zeeuwse archieven terechtgekomen. Des te meer werden er verwacht in particuliere handen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) heeft zich in 2002 ingespannen om deze vorm van vergeten en door des kundigen als typisch Zeeuws beschouwde vorm van cultureel erfgoed op te sporen en (met behulp van het Zeeuws Archief en de Universiteit Utrecht) vast te leggen. Met als resultaat dat inmiddels ongeveer vijftig van dergelijke boekjes zijn beschreven en gefotografeerd. De inventarisatie krijgt nu een vervolg in 2003, het nationale Jaar van de Boerderij. Een selectie van de bedrijfskaartboekjes wordt van 4 november tot en met 22 december tentoongesteld in de publieks ruimte van het gebouw De Burg in Middel burg. Ongeveer 25 boekjes, afkomstig uit particulier bezit in vrijwel alle delen van onze provincie, vallen nu voor het eerst te bewonderen. Ze bieden een kleurrijk, zeer gedetailleerd en veelzijdig beeld van de Zeeuwse boerderij. Een speciaal voor dit doel samengestelde brochure belicht ach tergrond, verscheidenheid en betekenis van dit vergeten erfgoed. De Burg, Groenmarkt 13, Middelburg (tel. 0118-670870). Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00-17.00 uur. Toegang gratis. 't Vuufde Evangelie In 1947 vond boer Muhammad Ali al-Sam- man in de woestijn van Egypte een kruik met antieke boeken. Via de illegale antiek handel kwamen de boeken uiteindelijk terecht in het Koptisch Museum in Caïro, waar ze op aandringen van buitenlandse wetenschappers werden gefotografeerd, om ten slotte in twaalf delen te worden uit gegeven door de firma Brill te Leiden. Het meest belangwekkende geschrift in deze collectie is het evangelie van Thomas: een ongeveer tweeduizend jaar oud evangelie dat gedurende zestienhonderd jaar verlo ren werd gewaand. Dit evangelie bestaat bijna geheel uit uitspraken van Jezus, waarvan een aantal ons reeds lang niet meer bekend was. Binnenkort verschijnt dit evangelie ook in het Zeeuws! Hierin spreekt Jezus zijn Zeeuwse gehoor toe in de eigen moeder taal, voert hen aldus terug naar de eigen oorsprong en leert hen van daaruit zoeken naar een eeuwige toekomst. Om dit nog vrij onbekende evangelie nader voor het voetlicht te brengen, organiseert de Spirituele Sociëteit Zeeland op zater dag 13 december 2003 van 10.30 tot 13.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een symposium met lezingen van godsdienstfilosoof dr. Boudewijn Koole uit Sint Laurens en dialectschrijver Qui dam. Het eerste exemplaar wordt uitgereikt aan drs. Huib Eversdijk. Er is tevens volop gelegenheid om het evangelie in het Zeeuws te beluisteren. Meer informatie is verkrijgbaar via de web site www.spirsoczld.nl en via telefoonnum mer 0113-251363. 't Vuufde Evangelie is vanaf 16 december voor 4,95 te koop in de boekhandel.

de Wete | 2003 | | pagina 49