Himmelfahrt- kommando Duitse krijgsgevangenen opW hek hing, dan hield dit in dat de boerderij moest worden verkocht. We sluiten, traditiegetrouw, weer af met de vaste rubrieken: de bespreking van een boek, reacties op de vorige Wete, de acti viteiten voor de komende maanden, enkele interessante mededelingen en het over zicht van de nieuwe leden. Veel leesplezier! Leo Hollestelle Toen Walcheren in november 1944 was bevrijd, moest een gigantische hoeveel heid mijnen en ander oorlogstuig onscha delijk worden gemaakt. Aanvankelijk deden Engelse militairen (the Royal Engineers) dat, waarbij ze geholpen werden door bur- gervrijwilligers. Hun taak beperkte zich tot het ruimen van mijnen in enkele dijken en wegen voor zover die van strategisch belang waren. Het was echter duidelijk dat op Walcheren, na de drooglegging, een enorme klus wachtte. Daarbij kwam nog dat allerlei andere gebieden in Nederland de aan dacht vroegen, terwijl deskundigen en benodigde middelen ontbraken. Inzet Bij de capitulatie van de Duitse troepen in mei 1945 te Wageningen werd bepaald dat Duitse gevangenen konden worden inge zet bij het ruimen van mijnenvelden, een vroege variant op het principe "de vervuiler betaalt". Direct na de overgave werd uit Wehr- machtpionierbataljons de brigade-Drager samengesteld, vernoemd naar luitenant kolonel Drager, een ervaren genieofficier die tot de staf van het Duitse leger in Nederland had behoord. De totale sterkte van deze brigade bedroeg ongeveer 3.500 man. Onder commando van kapitein-ter- zee Donatz werden voor het ruimwerk ook manschappen van de voormalige Kriegs- marine ingezet. Zij werden hoofdzakelijk ondergebracht in Hoek van Holland en IJmuiden. Drager en zijn mannen waren eerst ten noorden van de grote rivieren werkzaam. Toen die klus eind 1945 was geklaard, werd de brigade grotendeels gerepa trieerd. Uit de achterblijvers en andere gevangenen werd het regiment-Katschta geformeerd. Dat bestond uit ongeveer dui zend man en het kreeg tot taak Zuid- Nederland van mijnen te zuiveren. Vooruit lopend daarop waren in juli 1945 al Duitse krijgsgevangenen op Walcheren aangeko men. Zij behoorden tot het pionierbataljon 361 van brigade-Drager dat in Middelburg,

de Wete | 2003 | | pagina 5