gers, reservisten, oud-leden van de onder grondse, enzovoorts. In januari 1946 meld de een kapitein na een bezoek aan het 1ste en 2de Regiment Infanterie te Middel burg: "Discipline laat te wensen te over, exercitie gaat niet goed, kleding slecht, administratie een chaos en moreel laag." Het rapport was misschien wat gechar- De ligging van de mijnen in het mijnenveld Dromedar rondom Zoutelande. (Archief Explo sieven Opruimingsdienst) geerd, maar het is duidelijk dat er tekort komingen waren. Werkterrein Tijdens de oorlog was Walcheren door de Wehrmacht rijkelijk van mijnenvelden voor zien. Alleen al rond Vlissingen lagen er zeven: Birke bij fort De Ruijter, Cypresse tussen het kanaal en de spoorlijn, Dachs bij Lammerenburg, Wurm bij Linker Reduit, Bar van de Buitenhaven tot fort De Ruijter, Leopard tussen Vlissingen en Koudekerke en Maus bij de Noiledijk. Het laatste was door het bombardement op de dijk in het water komen te liggen en grotendeels weggespoeld. Bij Zoutelande lag Dromedar, 3.500 meter lang en 300 meter breed, met daarin 3.227 personen- en 3.836 tankmijnen, verdeeld over twintig subvelden. Ook in Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Oostkapelle en Ritthem lagen mijnen. Je zou kunnen zeggen dat iedere inwoner van Walcheren zijn eigen mijn had. Sommige velden waren groot, andere klein. In Middelburg liep in de buurt van het Oud Arnemuidsvoetpad mijnenveld Eber over driehonderd meter, van de kanaaldijk naar de Veerse watergang. Toch lagen er in dat kleine gebied 374 mijnen. Samen met de vesten hadden die het binnendrin gen van de vijand in de binnenstad moe ten verhinderen. Tegen het einde van de oorlog waren ook nog in het wilde weg mijnen gelegd langs de Nieuwlandseweg, de Oude Havenpol der, de kanaaldijken tussen Vlissingen en Middelburg en de spoorlijn. Van een gelegd veld werd vrijwel altijd een uitvoerig rapport opgemaakt met naam, ligging, markeringspunten, omschrijving, aantal en soort mijnen, enzovoorts. Na de oorlog kwam een deel van die beschrijvin gen ter beschikking van de ruimers, maar op Walcheren hadden die er niet veel aan. Daar waren door de overstroming en bom bardementen veel mijnen weggespoeld, ontploft of ondergeslibd. Op het strand lagen de mijnen soms onder een dikke laag opgewaaid zand. Werkzaamheden Vrijwel direct na aankomst van de Duitse krijgsgevangenen op Walcheren begon het ruimen in de omgeving van de Noiledijk en een gebied ten noordoosten van Vlissin-

de Wete | 2003 | | pagina 8