Zoar herbouwd Herinnering aan een dokter-barbier te Meliskerke Boven de deur van de woning van Pieter de Man (het pand waar iater Jan Geertse woonde) aan het Noordeinde (nu Toren straat 20) in Meliskerke was een witmar meren steen ingemetseld met daarin gegraveerd de naam Zoar. Toen de woning Doctor Teulon dacht een groot man te wor den, maar dat pakte niet zo uit. Hij ontpop te zich namelijk als een patriot, een aan hanger van de Franse Revolutie, die de leus "Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" tot de zijne maakte. Hij spoorde ook de na de inundatie van 1944/'45 wat opge knapt werd, verdween de steen. Maar in het nieuw aangebrachte cement, op de plaats waar het marmer thuishoorde, werd de naam Zoar alsnog ingekrast. "Vanwaar die naam, vanwaar die steen?", zo vraag je je dan af. Patriot In Biggekerke woonde in de Franse Tijd doctor Lodewijk Teuion. Deze man was barbier. De dokterstitel had hij zichzelf aan gemeten vanwege zijn bekwaamheid in de 'kwakzalverige' geneeskunst. Hij bereidde van bloemen en planten medicamenten tegen allerlei bekende en onbekende ziek ten. Wonderbaarlijke genezingen waren het gevolg van zijn kennis en studies. Links het huis genaamd Zoar, Torenstraat 20 te Meliskerke. (Foto Leo Hollestelle) Biggekerkse bevolking daartoe aan. De klanten in de barbierswinkel die zich weke lijks door hem lieten scheren, en ook de 'kranken' in hun moeilijke omstandigheden, waren niet gediend van een Oranjehater. De klandizie nam af. Uiteindelijk had de barbier geen klanten en de dokter geen patiënten meer. Lodewijk zag in dat hij in Biggekerke bro deloos zou worden. Hij kocht op het Noordeinde in Meliskerke een pand en verplaatste zijn praktijk daarheen. Toen hij Biggekerke verliet, schreef hij daar op zijn voormalige woning: 'Sodom'. In de gevel van zijn nieuwe behuizing in Melis-

de Wete | 2004 | | pagina 15