kerke plaatste hij een kleine marmeren steen met de naam 'Zoar'. Bijbelkennis Wie enige parate bijbelkennis bezit, weet dat Lot, de neef van aartsvader Abraham, door engelen gemaand werd zijn woon plaats Sodom te ontvluchten omdat God Het nieuwe gevelsteentje boven de deur. Foto Leo Hollestelle) die stad, vanwege het zondige bestaan van haar inwoners, ging omkeren en ver branden. Lot werd door God als rechtvaar dige gezien. Hij vond zijn toevlucht in Zoar, welke naam betekent "de kleine", hetgeen zijn redding zou zijn. Zo vergeleek Teulon Biggekerke met Sodom en Meliskerke met Zoar en zichzelf met de rechtvaardige Lot. Voor de inwoners van Biggekerke was dat niet zo vleiend, en ook de Meliskerkenaren waren geen liefhebber van Teulon. Hij bleef een vreemde in het dorp. Levenloos Op een avond moest dokter Teulon nog laat een flesje medicijnen bezorgen bij een patiënt in Mariekerke. In die tijd liep men van Meliskerke naar Mariekerke via het Molenpad en ten noorden van de molen verder via een pad dat uitliep op een sprink, daar waar nu de watergang ligt. Over de sprink lag een plank waar je over heen moest. Daarna liep het pad verder in oostelijke richting naar Mariekerke. Toen Teulon over de plank liep, gleed hij uit en viel in het water. De volgende morgen werd hij daar levenloos in het water aange troffen. Naar de mening van de bevolking was deze dood een gerechtvaardigde straf voor zijn afwijkende sympathieën en de wijze waarop hij zich had durven vergelij ken met de rechtvaardige Lot. Nieuwe steen Vorig jaar werd het oude Zoar afgebroken; het viel ten prooi aan de tand des tijds. Maar voor het zover was, heb ik met toe stemming van de eigenaar onderzocht of wellicht de oude marmeren steen nog onder een strijklaag boven de deur zat. Helaas was dit niet het geval. Van een bouwvakker die destijds heeft meegewerkt aan de restauratie, hoorde ik dat de steen, met het stukje muur waar hij inzat, toen tot puin geslagen werd. Dit alles heb ik de huidige eigenaar verteld. Hij heeft toen een nieuwe steen met de naam Zoar ingemet seld. Zo blijft er in de Meliskerkse Torenstraat toch een herinnering aan de niet-gewaar- deerde patriot doctor Lodewijk Teulon. P. Davidse

de Wete | 2004 | | pagina 16