toneel wordt op kleine schaal nog altijd gedaan, maar de tussenvorm, het voordra gen, behoort tot de verleden tijd. Vader Van Elsacker was hoofd van de Openbare School in Westkapelle en toen mijn grootvader in 1893 aan die school als onderwijzer benoemd werd, kon hij nog allerminst bevroeden dat zijn nog ongebo- Jac. (Koos) van Elsacker (1883-1964). (Foto uit K. Faase, 'Dorp aan de Zeedijk'Vlissingen 1984, p. 199) ren kinderen en kleinkinderen in levenslan ge vriendschap verbonden zouden zijn met de zoon van zijn nieuwe baas, de toen tien jaar oude Koos. Koos werd onderwijzer en vertrok in 1904 naar Rotterdam waar hij, socialist, tot 1929 verbonden was aan de tamelijk elitaire par ticuliere Rotterdamse Schoolvereniging. Voordrachtskunst Intussen bekwaamde Koos van Elsacker zich in de voordrachtskunst, onder andere ais leerling van de beroemde Albert Vogel, vader van Albert junior en Ellen Vogel. Her en der verzorgde hij voordrachtavon den, vaak in kleine zaaltjes bij dorpscafés, en hij heeft in die jaren - hij bezat nooit een auto - eindeloos met trammetjes en bussen rondgereisd. Ten slotte waagde hij in 1929 de sprong. Hij werd fulltimer en bespeelde grotere zalen met een breder publiek. Van 1921 tot 1961 was hij als docent voordrachtskunst verbonden aan de Rotterdamse Volksuni versiteit. Voor zijn culturele activiteiten ontving hij in 1954 de Van de Leuve-penning van de Rotterdamse Kunststichting. Een welkome gast Oom Koos - alleen maar "Koos" heb ik nooit durven zeggen, ook niet toen hij daar zelf om vroeg - was in onze familie een graag geziene gast. Hij was een forse, later wat gezette man, maar flamboyant, altijd tot in de puntjes gekleed en hij zat nooit verlegen om een goed verhaal. Hij was ook hartelijk. Als hij voor tandheel kundige behandeling bij mijn vader kwam, bracht hij altijd een mooi boeket voor mijn moeder én een boeket voor de assistente mee. Er is een oud gezegde dat luidt: de jongen is uit het dorp vertrokken, maar het dorp is nooit uit de jongen vertrokken. Dat sloeg nu zeker op Koos van Elsacker. Hij heeft Westkapelle weliswaar verlaten, maar hij heeft het dorp tot aan zijn laatste snik lief gehad. Was Koos in onze Rotterdamse, maar toch zeer Zeeuwse, familiekring aanwezig, dan

de Wete | 2004 | | pagina 22