De laatste der mohikanen steeds meer gezondheidsproblemen. Gelukkig genoot hij goede zorg van de familie bij wie hij vele jaren op kamers in Rotterdam woonde - in die tijd waren er immers nog nauwelijks huizen voor een persoonshuishoudens - en bij wie hij veel meer huisvriend dan commensaal was. In een nummer van Zeeuws Tijdschrift uit 1956 is een liefdevol artikel over hem te vinden van de hand van De K(ok). Het geeft een treffend portret met alle humor, zelfspot en gevoel voor gekke situaties - heel Walchers ook, denk ik - van de toen 72-jarige Koos van Elsacker. Foto's van de familie Van Elsacker en veel bijzonderheden zijn te vinden in de beide boeken van K. Faase over Westkapelle. Met de dood van Koos van Elsacker in 1964 ging een begaafd man heen die zeer velen mooie uren bezorgd heeft. Hij was trouw in zijn vriendschap en degenen die hem hebben gekend, zullen hem zich blij ven herinneren. Misschien heeft het Polderhuis straks een klein plekje voor Koos van Elsacker, een Westkappels kunstenaar. M.J. Daamen-van Houte Geraadpleegde bronnen: - Encyclopedie van Zeeland, deel 1 (1982). -Zeeuws Tijdschrift jrg. 6 (1956), nr. 2, p. 31- 34. - K. Faase, 'Dorp aan de Zeedijk', Vlissingen 1984, p. 198 e.v. - K. Faase, 'Tussen dijk en toren', Vlissingen 1989, p. 263 e.v. Tot het eind van de negentiende eeuw lie pen alle bewoners van het platteland van Walcheren in klederdracht. Nou ja, alle be woners is misschien te veel gezegd. De ge zinnen van de dominee, de dokter en de on derwijzer maakten hierop een uitzondering. Nog voordat de twintigste eeuw aanbrak legden al enkele mannen het boerenkos tuum af. In de loop van die eeuw droegen steeds minder mannen dit kostuum. In een serie artikelen in de Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant van 1, 3 en 7 juni 1932 werd aandacht besteed aan de teruggang van de Walcherse kle derdracht. In een van die artikelen stond dat er tijdens het ringrijden op het Abdij plein in de maand augustus veel deelne mers waren die een boerenpak moesten huren. De belangrijkste oorzaak van het verdwijnen van de hoerendracht was vol gens de krant dat over het algemeen iemand in hoerendracht voor een minder ontwikkeld persoon werd aangezien en ook als zodanig werd behandeld. Boerenkostuum Boerenkleermaker J. de Kuijper uit Nieuw en Sint Joosland stak in die artikelenserie

de Wete | 2004 | | pagina 24