lende drachten, en welke plaats neemt Walcheren hier in? Onderstaande telling geeft het aantal per sonen weer die de dracht het hele jaar door nog dagelijks dragen. Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland worden apart van Walcheren genoemd omdat de streekdracht van deze plaatsen een eigen karakter heeft en niet hetzelfde is als de dracht in de overige plaatsen op Walcheren. Ons heem neemt in de Neder landse streekdrachten top-twaalf dus de derde plaats in. Staphorst-Rouveen is de onbetwiste winnaar. Verrassend is dat het aantal dames in Wal- cherse dracht de bekende 'klederdracht dorpen' Volendam en Marken voorbijstreeft. Zelfs de dracht van Arnemuiden wint het hier nog van. aantal jongste aantal vrouwen draagster mannen 1Staphorst-Rouveen ca. 725 9 jaar ca. 10 2. Bunschoten-Spakenburg 440 52 jaar 3. Walcheren 157 69 jaar 4. Noord-Veluwe2 ca. 75 71 jaar 5. Arnemuiden 57 65 jaar 6. Scheveningen ca. 55 70 jaar 7. Volendam 50 62 jaar 8. Marken 39 62 jaar 9. Zuid-Beveland ca. 27 78 jaar 10. Urk 20 81 jaar 11Huizen 5 88 jaar 12. Nieuw- en Sint Joosland 2 90 jaar totaal ca. 1.652 ca. 19 Bijzonder Naast al deze drachten vormt de Walcher- se dracht een bijzonderheid omdat deze namelijk de meest complete streekdracht van Nederland is. Bij alle andere nog in gebruik zijnde drachten zijn diverse kle ding- of sieraadonderdelen in de loop der tijd weggelaten of worden deze uitsluitend op zon- en feestdagen nog uit de kast gehaald. Op Walcheren worden nog de gehele week oorijzer, onder- en boven- muts, beuk en jak met bijbehorend doekje gedragen. Deze onderdelen van het kos tuum, die uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw dateren, kwamen bij veel drachten voor. Alleen bij de Walcherse dracht worden ze tegenwoordig nog op de originele manier gedragen, slechts het for maat is in de loop der tijd gewijzigd. De allerlaatste Uit nevenstaand overzicht blijkt dat de mannendracht over enkele jaren in Neder land geheel zal zijn verdwenen. Vrouwen die streekdracht dragen zullen, zoals het er nu uit ziet, langer standhouden, maar hun aantal neemt snel af. In een plaats als Staphorst-Rouveen gaat de dracht eveneens snel achteruit, ook al zijn daar nog vele jonge vrouwen die de dracht trouw zijn gebleven. Het aantal van 725 vrouwen geldt alleen voor hen die het hele jaar door hun dracht dragen. In de zomer gaan daar namelijk vele honderden dames 'in burger' om praktische redenen. In de winter trekken ze hun streekdracht weer aan. Als deze vrouwen zouden wor den meegerekend, dan bedraagt het aan tal vrouwen in streekdracht in deze Over ijsselse gemeente ongeveer 1300. Maar ieder jaar keren steeds minder van hen terug in de dracht. Op dit moment loopt er

de Wete | 2004 | | pagina 29