Nieuwe uitgaven 32 'k heleze enkele porties van de soep genuttigd. Na het eten van de soep begon men aan het toetje: het stuk spek werd met een snee brood verorberd. Het spek had door de erwten een eigenaardige smaak gekre gen, waar velen dol op waren. 'n 'Eerlik eten, dat in de maege staet en wi 'n mense op kan labeure [werken], zei de boer toen hij drie borden erwtensoep en drie sneeën brood met spek had genuttigd. Het nadeel van dit eten was dat het vaak winden veroorzaakte. Vandaar de uitdruk king: Snert! 'Ouw je broek vast! Frans van den Driest Zeeuwen gezocht Stamboomonderzoek is een steeds popu lairder wordende hobby, maar ondanks het feit dat er steeds meer genealogisch onderzoek verricht wordt, neemt het aantal stamboomonderzoekers dat het Zeeuws Archief in Middelburg bezoekt af. Het is voor de onderzoeker namelijk relatief een voudig om via het internet de gegevens op te zoeken die hij nodig heeft om een stam boom te kunnen maken. Daardoor hoeft hij niet meer naar het gebouw aan het Hof plein in de Zeeuwse hoofdstad te gaan. De behoefte om de genealogische onderzoe ker te laten zien dat er nog veel meer archiefbronnen in het Zeeuws Archief en in andere archiefinstellingen aanwezig zijn, is aanleiding geweest om een genealogisch handboek voor Zeeland samen te stellen. Dit boek, Zeeuwen gezocht. Gids voor genealogisch onderzoek in Zeeland, is geschreven door medewerkers van het Zeeuws Archief. In zeventien hoofdstukken wordt de lezer langs archieven en verza melingen geleid. In het eerste hoofdstuk leggen de auteurs uit waar de speurtocht naar familiegegevens zou kunnen begin nen. De voornaamste bronnen waarin gezocht kan worden, zijn de registers van de burgerlijke stand en de kerkelijke regis- tratieregisters van vóór 1800, die deels op het internet staan maar ook in de studie zalen van het Zeeuws Archief en in het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag te vinden zijn. De gegevens hieruit vormen het fundament van de stamboom. In de volgende hoofdstukken sommen de auteurs nog meer archiefbronnen op die een genealoog kan gebruiken voor zijn stamboomonderzoek op het gebied van migratie, rechtspraak, notariaat, registratie van onroerend goed, belastingen, kerkelijk leven, armenzorg, onderwijs, militairen en dienstplicht, landbouw, visserij, handel en nijverheid. In de laatste hoofdstukken wor den familiearchieven, kranten, familie wapens en bronnen van buiten Zeeland beschreven. Door deze wat minder gebrui kelijke bronnen te benutten, kan de onder zoeker niet alleen de naam van zijn voor vaderen terugvinden maar ook wetens waardigheden opsporen over het leven van

de Wete | 2004 | | pagina 34