naast Steenhove een stuk grasland, waar op thans een bungalow staat (Koudekerk- seweg 171 te Middelburg). Op dit stuk wei land waren in 1943 enkele barakken neer gezet door de Duitse bezetters. Op een gegeven moment zagen wij dat er Marok kanen in militaire uniformen rondliepen. Wij mochten aanvankelijk niet in de buurt van het hek komen, maar al vrij vlug werd het wel toegestaan met de groepjes Marokka nen, die altijd in de buurt van het hek ston den te praten, contact te hebben. Op een gegeven moment kwam bij hen het hoge woord eruit dat ze honger hadden en graag wat brood wilden hebben. Alles uiteraard via gebarentaal, want Frans ver stonden wij niet. Ik verkeerde in de voor hen gelukkige omstandigheid dat mijn vader een bakkerij had. Het was dus niet moeilijk om hen enkele broden te brengen, waarmee ze enorm blij waren. Naderhand kreeg ik van hen een stok waarin slinge rend van boven naar beneden een slang was uitgesneden met het opschrift "Maroc 1943". De stok is nog steeds in mijn bezit en nagenoeg niet kromgetrokken. Op een gegeven moment, ik denk begin 1944, was het kamp plotseling leeg. Verder schijnt er in Oost-Souburg, in de omgeving van de Molenweg en 't Ronde Putje, ook een Marokkanenkamp te zijn geweest. Dit vernam ik onlangs van een vriend. Meer informatie hierover is ons niet bekend." De heer B. Mosselman uit Barendrecht vertelde ons het volgende. "Toen de Marokkaanse krijgsgevangenen in Koude- kerke geïnterneerd werden in het 'Marok kanenkamp', zoals wij dat noemden, was dat voor ons als jeugd een nieuwe beleve nis op het dorp. Als ik mij goed herinner was dit kamp ingericht aan de Vlissingse- weg, daar waar nu de ingang naar Intratuin is. Wij praatten aan de buitenkant van het prikkeldraad dat rond het kamp stond, waarschijnlijk in gebarentaal, met deze Marokkanen. Voor wat geld, misschien wat eten, maakten zij voor ons de zogenoem de Marokkaanse stokken. Wandelstokken, waarop via houtsnijwerk slangen waren uitgesneden. Jaren heb ik deze stokken gehad. Doordat zacht en onbewerkt hout werd gebruikt, zijn ze jammer genoeg ver gaan. Velen van mijn leeftijds- en dorpsge noten, van wie er nog steeds in Koudeker- ke wonen, zullen zich dit ook nog wel her inneren. Misschien heeft nog iemand zo'n stok? Regelmatig liepen deze Marokkanen in konvooi, bewaakt door de Duitsers, door het dorp. Wat ze gingen doen, weet ik niet meer. Als ze door het dorp kwamen, maak te dat grote indruk op me. Vooral hun kle ding. Een heel grote 'neger' was er ook bij, die een rode omslagmantel om zich had en een rode fez op zijn hoofd. Zeer hautain keek hij op zijn begeleiders neer." De heer J. Buijs uit Middelburg kan op basis van de belevenissen van zijn vader aangeven dat de Marokkanen kort voor het bombarderen van de dijken door de geal lieerden in oktober 1944 van Walcheren zijn weggevoerd. De vader van de heer Buijs was kruidenier te Middelburg en hij werd door de Duitsers regelmatig ingezet bij het plaatsen van paien, de zogenaamde Rommelasperges. Op een dag, toen hij voor zichzelf werkte, werd hij opgepakt bij een razzia en met andere mannen geïnter neerd in de villa schuin tegenover Der Boede (het latere zusterhuis). Dat was enkele dagen voordat de dijken werden gebombardeerd, zeg maar eind septem ber. De Marokkaanse krijgsgevangenen

de Wete | 2004 | | pagina 36