We hadden prachtig weer voor deze excur sie, maar het was een beetje diezig, zodat we niet echt ver konden zien. In het stadje staat een hallenkerk gewijd aan Onze Lieve Vrouwe van de Crypte en gebouwd aan het einde van de tiende eeuw. Aan het einde van de zestiende eeuw plunderden en vernielden de geuzen Het standbeeld van maarschalk Ferdinand Foch op de berg van Cassel. De Franse generaal had hier tijdens de Eerste Wereldoorlog zijn hoofd kwartier. (Foto Leo Hollestelle) deze kerk en staken ze in brand. Tijdens de Franse Revolutie diende ze tot paar denstal, gevangenis en hospitaal. We daalden de Casselberg weer af op weg naar ons volgend doel: leper in Bel gisch Vlaanderen. Duidelijk zichtbaar in het landschap zijn meerdere 'bergen' te onder scheiden: de Mont des Cats aan Franse zijde en onder andere de Kemmelberg in België, het Heuvelland. De kasseien van de Kemmelberg zijn inmiddels cultureel erfgoed en menige wielerronde wordt er overheen gejaagd. leper en omgeving heeft alles te maken met de Eerste Wereldoorlog. Op 4 augus tus 1914 vielen Duitse troepen België bin nen. Ze hadden koning Albert I om een vrije doortocht gevraagd om de Fransen in de rug te kunnen aanvallen. De koning had die doortocht geweigerd, waardoor het Von Schlieffenplan mislukte. Het Belgische leger trok zich terug achter de IJzer. De Britten, die de neutraliteit van België waar borgden, kwamen te hulp. De Duitsers vor derden desondanks snel en alle legers haastten zich zo richting zee. De bewe gingsoorlog viel stil en veranderde in een loopgravenoorlog, die uiteindelijk vier jaar zou duren. Doordat het gebied bij de IJzer onder water werd gezet, konden de Duit sers in de Belgische sector niet meer voor uit. Om de Franse kanaalhavens te berei ken, moesten de Duitsers de oude laken- stad leper innemen. De hoogtes rond leper en in het Heuvelland waren van groot stra tegisch belang. Wie die hoogtes bezat, kon zich beter verdedigen, kon zijn artillerie beter richten en de vijand beter in de gaten houden. Vandaar dat de strijd er hevig was. The Ypres Salient, de leper- boog was als een Britse bult in Duits gebied. Het Belgische leger beveiligde de sector vanaf Nieuwpoort, over Diksmuide tot aan het kanaal naar leper, de Britten deden dit tot een stuk in Frankrijk en de Fransen zelf beveiligden vervolgens hun grondgebied tot aan de Zwitserse grens. In de Westhoek raakten in vier jaar oorlog meer dan een half miljoen soldaten

de Wete | 2004 | | pagina 42