eventjes stil en de blazers van de Vrijwilli ge Brandweer leper stellen zich in het mid den van de straat op. Al in 1928 startte de brandweer met deze ceremonie. Geduren de de Tweede Wereldoorlog werd de cere monie onderbroken vanaf mei 1940 tot september 1944. De ceremonie werd toen overgenomen door The Brookwood Bar racks in Engeland. De eerste dag na de Bevrijding werd de 'Last Post'weer in leper ten gehore gebracht. De volgende halteplaats was Sluis, de derde stad op onze reis met een belfort, net als Veurne en leper. In restaurant De Molen van Sluis wachtte ons een smakelijk diner. De voorzitter van onze kring, Karei Meertens, bedankte de drie leden van de activiteitencommissie Els van Fraassen, Leo de Coninck en Hans Jebbink voor de perfecte organisatie van deze dag. Ze ont vingen een doos Belgische pralines. Zo kwam een einde aan een zeer geslaag de, nog zomerse dag. L.J.S. Zeeuwse boerderijen: bakens in het landschap Woensdag 22 oktober 2003 hield mr. G.W. Smallegange een lezing over de kenmer ken van de Zeeuwse boerderijen en hun betekenis voor onze cultuurgeschiedenis. Een historische Zeeuwse schuur, eigenlijk iedere oude schuur, is bouwkundig en con structief gezien een omgekeerd schip; een schip op zijn beurt is een schuur op z'n kop. Met andere woorden: schuur en schip zijn eikaars pendanten. Zo is het ook met Zeeland, dat door land en zee gevormd wordt. Zoals schuur en schip zijn zee(vaart) en land(bouw) eikaars pendan ten, beïnvloeden ze elkaar in hoge mate. Zo is het altijd in Zeeland geweest. De Zeeuwse houten schuren konden gebouwd worden dankzij de intensieve zeevaart op de Baltische en Scandinavi sche landen. Het overgrote deel van onze schuren, en de gebinten van onze boeren huizen, zijn gebouwd van zogenaamd Noors - dat is Scandinavisch of Baltisch - grenenhout. Het zaaizaad van ons vlas kwam met diezelfde vloten mee. We dan ken er nog steeds een aantal akkeronkrui den aan in het Zeeuwse, die van oor sprong Baltisch zijn. De hongersnood in Ierland en Engeland rond 1845 - vanwege aardappelziektes - bezorgde de Zeeuwse landbouw grote welvaart. Honderden Zeeuwse schepen met graan en ander duur voedsel gingen naar Albion en Ier land. Dit zijn zomaar wat voorbeelden. Ze kunnen met tientallen andere worden aan gevuld. Zoals zee en land, zeevaart en landbouw, zo horen ook het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse boerderijen en erven bij elkaar. Als bakens staan door heel Zee land de boerderijen in het landschap ver spreid. Waar je ook kijkt, boerderijen zijn er altijd en overal. Ze zijn karakteristiek voor Zeeland, net als onze hoge wijde luchten, de brede zilte stroom, de dorpjes op vijf kilometer van elkaar (een uur gaans), de marktstadjes op ieder (voormalig) eiland of in de regio. Bij de dorpen en steden horen kerken en molens. Hoe kenmerkend die laatste ook zijn, ze zijn er vanouds veel minder. De verhouding van kerken en molens met onze boerderijen is ongeveer één op vijftig. In die zin zou je kunnen zeg gen dat het juist de boerderijen met hun erven zijn die het landschap zijn kenmer kende karakter geven. En karakteristiek zijn de historische boerderijen bij ons.

de Wete | 2004 | | pagina 45