over het rijke culturele leven in die tijd op Walcheren en hoe deze Vlaamse kunste naar daaraan een bijdrage leverde met schilderijen die nu wereldberoemd zijn. Een ander cultureel persoon wordt beschreven door M.J. Daamen-van Houte. Zij vertelt ons over de voordrachtskunste naar Jac. (Koos) van Elsacker. Deze man was afkomstig uit Westkapelle en is zijn geboorteplaats altijd trouw gebleven. Het bijzondere van het verhaal van mevrouw Daamen is dat zij Van Elsacker persoonlijk heeft gekend. Ze vertelt hoe ze als kind kon genieten van zijn optredens bij haar ouders thuis. Frans van den Driest en Piet Minderhoud vertellen over een fenomeen op Walcheren dat langzaam maar zeker aan het verdwij nen is, namelijk de klederdracht of beter gezegd de streekdracht. Frans van den Driest schrijft over Pieter Verhage, de laat ste man op Walcheren in streekdracht. Hij overleed vorig jaar oktober en was dus in feite de laatste der mohikanen. Frans' bijdrage was voor Piet Minderhoud aanlei ding om te inventariseren hoeveel vrouwen er eigenlijk nog op Walcheren de streek dracht dragen. Twee weken lang belde hij heel het eiland af om te achterhalen hoe veel vrouwen de karakteristieke streek- drachten van ons heem nog dragen. Ook benaderde hij zijn landelijke contacten om uit te vissen hoeveel vrouwen de dracht van hun streek of woonplaats nog dragen. Dat we met een 'uitstervend fenomeen' te maken hebben, is duidelijk. Wat de precie ze aantallen zijn en hoe hoog Walcheren staat in de streekdracht-toptwaalf kunt u in deze Wete lezen. Naar aanleiding van deze artikelen en gezien het feit dat er dit jaar een prachtig boek zal verschijnen over de Zeeuwse streekdracht, hebben we de streekdrach- ten van Walcheren als thema voor de omslag van De Wete voor deze jaargang gekozen. Het laatste artikel is van de hand van oud voorzitter Hans Vader. Hij vertelt ons over de juridische strijd die de Heemkundige Kring Walcheren samen met het Zeeuws Biologisch Museum heeft gevoerd tegen de plannen voor de aanleg van een roton de in de Domburgseweg tussen Oostka- pelle en Domburg, ter hoogte van kasteel Westhove. Vorig jaar is tijdens de ledenver gadering en in de PZC melding gedaan van de bezwaren tegen de aanleg. De rotonde wordt aangelegd ten behoeve van een parkeerterrein bij het kasteel en het verkeersobstakel komt precies in het zicht- veld van Westhove te liggen. De strijd is helaas verloren. Het is soms moeilijk op boksen tegen de overheid en haar diena ren. Het bestuur van de HKW en de redactie van De Wete willen ernaar streven om in dit blad meer over de actuele ontwikkelin gen in ons heem te vertellen. Onze leef omgeving is bijzonder kwetsbaar en moet worden beschermd tegen al te grote infra structurele en toeristische ambities van overheden en bedrijfsleven. De HKW is geen actiepartij, maar wij kunnen wel sig naleren en informeren. De rest van deze Wete is gevuld met de vaste rubrieken. Zo hebben we onder meer antwoorden op vragen die in de vorige Wete werden gesteld en u krijgt een uitge breid verslag van de buitenheemse excur sie naar de 'Vlaanderens'. Tot slot moeten wij u nog meedelen dat Piet Minderhoud is gestopt met zijn werk zaamheden voor de redactie. Acht jaar

de Wete | 2004 | | pagina 5