Moord in Sint Laurens De mysterieuze verdwijning van Maatje Kodde lang heeft hij 'in de redactie gezeten', maar zijn drukke werkzaamheden noopten hem te stoppen. Piet, ook vanaf deze plaats, hartelijk bedankt voor je inbreng. Met je bijdrage over de Walcherse vrouwen in streekdracht heb je waardig afscheid genomen van het mededelingenblad van de Heemkundige Kring Walcheren. Voor u allen, veel leesplezier! Leo Hollestelle Op maandag 28 januari 1861 verliet Maatje Kodde om zeven uur 's morgens haar woning in Sint Laurens om zich naar Middelburg te begeven, waar ze eerst een gesprek met haar raadsman Jacob van de Graft zou hebben, om vervolgens om twaalf uur gehoord te worden door de pro cureur-generaal van de arrondissements rechtbank te Middelburg in verband met haar aangevraagde echtscheiding. Ze zou echter beide afspraken niet nakomen, waarop Van de Graft bij haar echtgenoot Adriaan Polderman aan de Noordweg in Sint Laurens poolshoogte ging nemen. Uiterst kalm en gezeten bij de haard, ver telde Adriaan dat zijn vrouw om zeven uur die morgen de woning had verlaten en dat hij ook niet wist waar ze zou kunnen zijn. Als bewijs dat ze inderdaad het huis had verlaten, toonde hij de lege plaats aan de kapstok, waar normaal haar omslagdoek hing, terwijl ook haar paraplu, die gewoon lijk achter de deur stond, was verdwenen. Het duurde niet lang of het gonsde van de geruchten, eerst in Sint Laurens en nadat het bericht van haar verdwijning in de krant had gestaan, in geheel Walcheren. Het was immers algemeen bekend dat Adriaan al eens een poging had gedaan haar te wurgen, terwijl de volksmond met zeker heid wist te vertellen dat hij zijn eerste vrouw door vergiftiging om het leven had gebracht. Toen Maatje na een paar dagen nog spoorloos was, plaatste Adriaan een advertentie in de Middelburgsche Courant, waarin hij een bedrag van honderd gulden uitloofde voor degene die zou kunnen ver tellen waar zijn echtgenote zich bevond. Het mocht niet baten, Maatje bleef onvind baar. Adriaan Polderman In 1837 trouwde de 27-jarige molenaar Adriaan Polderman in Sint Laurens met Pieternella Davidse. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren, waarvan het oud ste zeven maanden na de geboorte reeds overleed. Aan het geluk van dit gezin kwam plots

de Wete | 2004 | | pagina 6