tal schulden uit 1857 aan notaris Pieter van de Graft te kunnen inlossen, verhoog de hij de hypotheek op zijn hofstede van tienduizend naar vijftienduizend gulden, tegen een rente van vijf procent per jaar. Nog meer mishandelingen In de week voor Pinksteren 1860 wierp jfc-- Adriaan Polderman was eigenaar van de molen van Sint Laurens. Foto circa 1920. (Zeeuws Archief, HTA Middelburg, nr. A 1653) Adriaan zich onverhoeds op Maatje en probeerde met zijn arm haar keel dicht te drukken. Het lukte haar de halsknopen van zijn borstrok in handen te krijgen en deze om te draaien, waardoor hij zijn wurgpo- ging staakte. Hierop stelde Maatje voor dat het beter zou zijn als ze van tafel en bed zouden scheiden, waarmee Adriaan instemde. Haar familie huurde bij winkelier De Graag in de Noordstraat in Middelburg voor een gulden per week een ongemeubileerde kamer en van huis nam ze een bed en een aantal meubels mee. Adriaan zou haar elke week vier gulden betalen voor levensonderhoud. Om daar voorlopig van af te zijn, gaf hij haar een malig vijfentwintig gulden. In Middelburg kreeg Maatje regelmatig bezoek van haar broers en zusters. Ook kwam er af en toe, 's avonds rond een uur of negen, een lang persoon, die dan weer om half elf vertrok maar die kennelijk onbekend wilde blijven, want hij zette altijd zijn kraag op en deed een doek om het hoofd. Vaak ook kwam Maatje zelf heel laat thuis, terwijl niemand wist waar ze dan die avond naartoe was geweest. Op 21 augustus 1860 was haar geld op en Maatje keerde noodgedwongen terug naar Sint Laurens, waar ze weer haar intrek nam in de hofstede tegenover de molen. Een brief aan de familie De Ruyter waarin ze schreef dat ze weer naar Adriaan zou terugkeren, eindigde met: "Hij kan toch niet meer als mij dood maken." Omdat ze niet meer bij hem wilde slapen, werd voor Adriaan een bed in het opka mertje neergezet. De erfenis Even bleef het rustig in de hofstede aan de Noordweg, maar in oktober ging het weer helemaal mis. Op de eerste van die maand vond de verdeling van de erfenis van de ouders van Maatje plaats en werd het echtpaar uitgenodigd om bij notaris Pieter van de Graft in Middelburg hun deel op te

de Wete | 2004 | | pagina 8