halen. Ze zouden iets meer dan vierenhalf- duizend gulden krijgen, door de notaris uit te betalen in een wisselbrief van de stads- wisselbank in Middelburg. Hij overhandig de de brief aan Adriaan op wiens naam hij gesteld was, waarop Maatje vroeg of ze hem ook eens mocht zien. Adriaan over handigde haar het document en vroeg of ze het in haar tas mee naar huis wilde nemen. Thuis aangekomen wilde hij de wisselbrief weer terughebben, maar Maat je weigerde hem te geven. Ook de volgen de morgen bleef zij bij haar standpunt en zei: "Dat krijgt gij niet, het is goed gebor gen." Om de wissel terug te krijgen stapte Adri aan een paar dagen later naar deurwaar der Johannes Kulderij, die Maatje op 5 oktober maande het bewuste papier aan haar man te geven, maar zij antwoordde: "Ik heb het niet en kan het dus niet over geven." Op de vraag waar het zich dan bevond, antwoordde ze: "Ik zeg het niet voor en aleer ik er eerst met de advocaat van de Graft over gesproken heb." De hofstede Molenhof aan de Noordweg voor de afbraak in 1965. De foto is genomen om streeks 1950. Hier woonden Adriaan Polder man en zijn vrouw Maatje Kodde. Vanaf 1861 was de hofstede in bezit van de familie Gilde. In 1965 heeft deze familie een nieuwe woning laten bouwen. Het huidige adres is Noordweg 461 en 463. (Coll. F. Volmer) Naar de rechter Vervolgens stapte Adriaan op 17 oktober 1860 naar de rechter, die hem op 14 november in het gelijk stelde en Maatje, die niet op de rechtszitting was versche nen en daarmee al haar aanspraken was verloren, gelastte binnen acht dagen de wisselbrief aan Adriaan terug te geven. In het dorp begon het op te vallen dat Adriaan Polderman diep in de problemen zat, want toen hij in november de gemeen teraadsvergadering zou bijwonen, bleek hij zo starnakel zat dat het hem niet gelukte om door de wijd openstaande deuren van het gemeentehuis naar binnen te komen. Het kat-en-muisspel nam nu een aanvang. In de eerste week van november liet Maat-

de Wete | 2004 | | pagina 9