Een ware Westkappelaar Herinneringen aan de voordrachtskunstenaar Van Elsacker Deze vermakelijke anekdote, waar of niet, geeft ons een indruk van de mens Jan Gossaert. Een boeiende persoonlijkheid, die zorgeloos, verkwistend en op volstrekt originele wijze door het leven ging. Van zijn oeuvre zijn zo'n tachtig schilderijen bewaard gebleven, verspreid over diverse musea en particuliere verzamelingen in de hele wereld. Met zijn dood in 1532 ver dween de betekenis van Walcheren voor de schilderkunst in Nederland voor lange tijd. A.A. Noest Naschrift van de redactie Een ander artikel over Jan Gossaert ver scheen in Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, nr. 11.3 (september 2002), p. 96-101, getiteld 'Jan Gossaert en Zeeland' en geschreven door Wout Punt. A.A. Noest schreef bovenstaand artikel voordat de bijdrage van Punt werd gepubli ceerd in Zeeland. Geraadpleegde literatuur: - G. Knuttel, 'De Nederlandse schilderkunst van Van Eyck tot Van Gogh', Amsterdam 1938. - Cornelis Veth, 'De Nederlandse schilder kunst in vogelvlucht', Rotterdam 1969. - Carel van Mander, 'Het Schilder-Boeck van Carel van Mander'. Wereldbibliotheek, 3de druk, Amsterdam 1946. - P.H. van Damsté, 'Veere, vier eeuwen Mar- kiezaat'De Bilt 1966. - W.S. Unger, 'Geschiedenis van Middelburg in omtrek', 1966. - Pieter Fagel, 'Zeven eeuwen Veere', Middel burg 1983. - H.M.C. van Oosterzee, 'De Nieuwe Kerk te Middelburg'jaarboekje Zeeland 1853. - R.C. Römer, 'Een koninklijk bezoek op Zan- denburg', jaarboekje Zeeland 1856. Domburg heeft het Zeeuwse licht dat vroe ger grote kunstenaars wist te trekken. Zij kwamen niet alleen voor dat licht maar evenzeer voor de welgestelde potentiële kopers van hun werken. Ook het verarmde, maar mooie en schilderachtige Veere trok in vroeger tijden vele kunstenaars. Maar ook Westkapelle wist kunstenaars van naam aan zich te binden, zoals Char ley Toorop en haar schoondochter, de Hongaarse fotografe Eva Besnyö. Dat het dorp ook zelf een kunstenaar heeft voortgebracht, is nauwelijks meer bekend. Zijn werken hangen dan ook niet aan de muur om nog steeds bewonderd te wor den. Hij beoefende een kunst die vluchtig was, ook al omdat geavanceerde geluids registratie toen nog ontbrak. Jac. van Elsacker (1883-1964), geboren en getogen in Westkapelle, was voordrachtskunste naar, een nu bijna uitgestorven beroep. Vriendschap Vertellers zijn er nog steeds en ook solo-

de Wete | 2004 | | pagina 21