Activiteiten kiet aan (bij kiet de wijsvinger naar boven gestoken). Degene op wiens rug gezeten werd, moest dan raden wat aangegeven werd. Werd het geraden, dan moest de bokspringer als bok tegen de voorste bok gaan staan. De volgende moest dan over deze bok de eerste bok proberen te berei ken. Lukte dit, dan werd weer kapmes, lepel, schaar of kiet geroepen. De rij bok ken werd dus steeds langer en het werd moeilijker om de eerste bok te bereiken, vooral ook omdat de andere bokken met schudden de springer van de bokken pro beerde te krijgen. De winnaar was degene die als laatste overbleef." Woensdag 28 januari 2004 Zeeland in de vroege Middeleeuwen Rond de tijd waarin de Romeinen uit onze contreien wegtrokken, was Zuidwest- Nederland onaantrekkelijk voor bewoning geworden; de bevolking trok daarom weg en liet weinig sporen na. Over de periode die volgde, de vroege Middeleeuwen (ca. 500 tot ca. 1000 na Chr.), tot aan de eer ste stads- en dorpsvorming, was tot voor kort weinig bekend. Deze periode werd dan ook bestempeld als de 'Dark Ages'. Inmiddels is door historisch en archeolo gisch onderzoek veel meer over deze periode te vertellen. De oprichting van vijf ringwalburgen, waarvan nog steeds twee fraaie voorbeelden over zijn in Oost-Sou burg en Burgh, vormt de rode draad. Wanneer werd Zeeland weer bewoond en waar ging men wonen in die laatste eeu wen van het eerste millennium? Hoe zag het landschap eruit en met welke gebieden waren er contacten? Wat gebeurde er dat de bouw van de burchten plotseling zo dringend bewerkstelligde? Allemaal vragen waarop Tiny Polderman een antwoord hoopt te geven in de lezing met dia's voor de HKW, waarmee ze meer licht werpt op dit 'donkere' tijdperk in de geschiedenis. Tiny Polderman is programmamaker bij Omroep Zeeland en publiceert regelmatig over de Zeeuwse (cultuur)geschiedenis. Aula Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg, aanvang 20.00 uur. Woensdag 3 maart 2004 Walcherse gereedschappen en gebruiksvoorwerpen Het is moeilijk een precieze definitie te geven van wat gereedschap is. In de hand van de een is het een instrument, in die van de ander een werktuig. De heer Adri Louwerse uit Arnemuiden is in het bezit van een aanzienlijke verzame ling gereedschappen, gebruiksvoorwerpen en werktuigen. Zijn verzameling bestrijkt een vrij groot terrein van onder andere agrarisch gereedschap tot dat van de tim merman, smid, steenhouwer en schoen maker, alsmede huishoudelijke gebruiks voorwerpen. Van sommige gereedschap pen is de herkomst bekend, en soms ook

de Wete | 2004 | | pagina 39