moest vervoerd worden met een vracht auto die door een inwoner te allen tijde beschikbaar moest worden gesteld. Als bergplaats zou het brandspuithuisje te Koudekerke kunnen dienen. Voorts gaf Bierman advies over de aanschaf van beschermende kleding. Reorganisatie In januari 1934 zond de Zeeuwsche Pro vinciale Brandweerbond een voorstel tot reorganisatie van de brandweer uit: "De sterkte in elke kern zal 12 man moeten zijn." De bond stelde tevens voor om voor de kern Koudekerke een motorspuit "die zich zelf vervoert" aan te schaffen. Voor 't Zand waren er voldoende brandkranen aanwezig, terwijl de brandspuit nog in goede staat verkeerde. Het kledingadvies luidde: "Een helm met kam en neklap, een olie- of leeren jas en een paar laarzen [dij- laarzenj." Als oefenfrequentie werd een maal per maand voorgesteld. Alarmering zou moeten gebeuren via openbare brand melders die het personeel thuis stil alar meerden. De indicatie van de plaats van de melding vond plaats in het spuithuisje. Op 8 april 1935 stelde burgemeester Dreg- mans een ontwerpverordening op. Hierin werd onder andere bepaald dat het kader op 't Zand zou bestaan uit een opper- brandmeester en twee brandmeesters, waarvan één plaatsvervangend opper- brandmeester was. Het personeel zou bestaan uit zeven brandweerlieden en vijf terreinafzetters. De maximumleeftijd voor brandweerlieden en terreinafzetters werd gesteld op 50 jaar, die voor het commando op 55 jaar. Jaarlijks diende ten minste vier maal geoefend te worden. Het kader van de brandweer werd op 20 juni 1935 bijeengeroepen om de reorgani satieplannen te bespreken. Ook op 't Zand werd een twaalftal personen aangesteld. De personele organisatie was nu rond. 't Zand beschikte echter niet over een motor- pomp, men had nog een brandspuit die met de hand bediend moest worden. Daar om werden nog twee ploegen van twaalf man aangesteld om hand- en spandien- De knrspuit van de brandweer van 't Zand was tot 1926 gestald in het Evangelisatiegebouwtje van de Hervormde Gemeente 't Zand, in 't Vuile Bresje (Kerksteeg). (Foto Leo Hollestelle) sten te verrichten. Ze werden niet bij het gemeentelijk brandweerpersoneel inge deeld en namen ook geen deel aan de oefeningen; ze moesten alleen bij brand pompen. Van de voormalige leden van de

de Wete | 2004 | | pagina 11