ingang van welke datum de overeenkomst in werking trad. Eind 1937 werd voorge steld deze datum te bepalen op 1 januari 1938. We mogen aannemen dat in de tus senliggende vier jaren nooit aanspraak behoefde te worden gemaakt op de over eenkomst. Op 1 oktober 1938 kreeg opperbrand- meester Jobse zijn vaste benoeming. In de vacature van brandmeester werd A. Dobbelaar aangesteld. Inmiddels werd een nieuwe berging voor de spuit aangewezen in de vorm van een oude kolenloods van de Stoomtram Wal cheren. De loods van 15x4 meter kostte 300- en werd geplaatst op de weide van J. Verhage aan de Breeweg (waar schijnlijk het terrein waar nu de bebouwing van Zanddorp staat). Deze loods was geen fraai bouwwerk want bij het besluit van B. en W. was toegevoegd dat "...deze locatie niet vanaf de openbare weg te zien is." Vreselijke Vrijdag Zoals in de onderlinge hulpverleningsover eenkomsten met de Walcherse brandweer korpsen was geregeld, werd op 17 mei 1940, toen de binnenstad van Middelburg werd gebombardeerd, ook de hulp inge roepen van de Koudekerkse brandweer korpsen. In de nacht van vrijdag 17 op zaterdag 18 mei gaf de Koudekerkse brandweer acte de présence. Om vier uur meldde zij zich met vijftien man. Om vijf uur volgde een ploeg van vijftig man van 't Zand onder leiding van opperbrandmees- ter Jobse met hun handspuit. Zij bestreden met deze spuit de branden aan de Rotter- damsche Kaai, de Brakstraat en de Singel straat. De opgehaalde motorspuit van het Vliegkamp Veere weigerde, toen deze ter plaatse werd gebracht, alle dienst. Na reparatie werd hij in gebruik genomen door de manschappen van 't Zand. Op zondag 19 mei keerde de ploeg met deze spuit huiswaarts. Het einde Annexatie van 't Zand door de gemeente Middelburg dreigde al enkele jaren. Na de verwoesting van de Middelburgse binnen stad ontstond een tekort aan bouwmoge lijkheden voor de huisvesting van de gedu peerde Middelburgers. Uiteindelijk werd op 1 november 1941 de buurtschap 't Zand bij Middelburg gevoegd. Dit had voor de blus- groep van 't Zand natuurlijk organisatori sche gevolgen. Het materieel werd onder gebracht in de garage van de firma R Kie vit in de Sint Janstraat. De kolenloods aan de Breeweg werd door personeel van Gemeentewerken afgebroken. Een ploeg van acht man werd bij het Middelburgse korps ingedeeld. In 1943 vinden we op de personeelslijst van de Middelburgse brand weer nog zeven brandweerlieden van 't Zand terug. Toen ik in 1962 bij de Middel burgse brandweer als vrijwilliger in dienst trad, was van deze groep alleen nog J. Stoppels over. Hij verliet op 1 maart 1964 de brandweer. Bob van der Weel Geraadpleegde bronnen: - Archief Brandweer Middelburg, inv.nrs. 3, 5, 87 en 105 (Zeeuws Archief). - Archief Gemeente Koudekerke, inv.nrs. 16, 223, 224, 456, 752, 754, 755,1278 en 1280 (Zeeuws Archief). - H. Grootjans, 'Nederlands Hervormde Gemeente Koudekerke 1583-1983'Koudekerke 1983.

de Wete | 2004 | | pagina 13