vv owrt Koninklijke brandkasten De brandkastenfabriek van Lambertus Vogel te Middelburg KONINKLIJKE FABRIEK van 1*. BRANDKASTEN *J .HOFLEVERANCIER VAN Z M.DFN KOHINGj Wie regelmatig hedendaagse catalogi van Zeeuwse veilingen bekijkt, moet daarin vast wel eens een brandkast van Vogel hebben zien staan. Bij een onderzoek naar hofleveranciers in Zeeland ontdekte ik dat deze brandkasten in Middelburg werden -v Een exemplaar van een brandkast gemaakt door de firma L. Vogelin of na 1883, en (hier onder) het merkplaatje in deze brandkast. (Foto's M.V.G. Raymond van der Ploeg S' gemaakt. Nadat ik een Vogel-brandkast op een antiekmarkt in Middelburg had aange troffen en kort daarna twee meldingen had ontvangen van andere typen kluizen die door Lambertus Vogel waren vervaardigd, besloot ik een onderzoek in te stellen naar deze brandkastenmaker en zijn producten. Vakmanschap Smid Lambertus Vogel, geboren te Middel burg op 9 februari 1828 als zoon van smid Jan Vogel en Cornelia Zweedijk, trouwde te Middelburg op 7 juli 1852 met Cornelia Lourier. In datzelfde jaar begon Lambertus te werken als smid en slotenmaker. Zijn smidse bevond zich in de Gravenstraat I 280 en I 281. Op 8 september 1864 kocht Vogel het pand Lange Delft B 119 van loodgieter Jasper van Nederveen. Deze lokatie richtte hij in als magazijn - tegen woordig spreekt men van een showroom - van al zijn ijzeren producten: (Engelse) haarden, brandkasten, brandkelders, effec- tenkisten, keukenfornuizen en zelfs kleine stoomtoestellen. Daarnaast werden ijzeren ornamenten, beelden en meubelen her steld. Lambertus was niet de enige smid in de familie; zijn broers Gerrit en Machiel Johannes Vogel richtten op 1 mei 1870 de v.o.f. Gebr. Vogel op en presenteerden zich als grofsmid, slotenmaker, kachelsmid en handelaren in ijzerwaren. Lambertus Vogel sloot zich niet bij hen aan. Hij wilde zelf standig blijven en door zijn vakmanschap kon hij daarvoor kiezen. Hij deed in 1879 mee aan een internationale wedstrijd in Arnhem en behaalde een prijs voor zijn brandkast. Kennelijk sloegen Lambertus Vogels pro-

de Wete | 2004 | | pagina 14