ducten toen al goed aan, want rond 1880 presenteerde hij zijn bedrijf op zijn facturen als "Nederlandsche fabriek van beroemde brandkasten". Hij verkocht brandkasten als warme (ijzeren) broodjes en kreeg ook diverse bestellingen uit het buitenland. In 1883 verwerkte hij maar liefst 50.000 kilo ijzer en staal in zijn brandkasten en brand- Vuurproef Lambertus Vogel werkte in 1888 met elf werklieden en vier minderjarige jongens en had diverse filialen buiten Middelburg en zelfs in Engels-lndië. Om de deugdelijkheid van zijn producten te demonstreren liet Vogel regelmatig proeven uitvoeren. Dat was ook het geval kelders. Lambertus Vogel nam in datzelfde jaar deel aan de Internationale Koloniale en Uitvoerhandeltentoonstelling te Amster dam. De bijzondere prestaties van het bedrijf van Vogel bleven niet onopgemerkt. Op 19 februari 1883 verleende koning Willem III aan Lambertus Vogel het predi kaat hofleverancier. Dit wil niet zeggen dat Vogel letterlijk leverde aan de koning. Het predikaat is een koninklijk eerbetoon voor de maker van een product dat in kwaliteit uitstijgt boven de voortbrengselen van de concurrent. De Gravenstraat te Middelburg, met links het pand van de firma Vogel, ca. 1900. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illu- strata P-01918) op de Nijverheidstentoonstelling op 5 en 6 juli 1889 te Middelburg. Vogel stelde de tentoonstellingscommissie een brandkast ter beschikking, die eerder bij een zware brand in Krabbendijke 34 uur in het vuur had gelegen; de kast was dus uitdrukkelijk niet speciaal voor de proefneming gemaakt. De enigszins gehavende brand-

de Wete | 2004 | | pagina 15