Thuisbasis Veere Arnemuidse vissers in Veere tekst op een bronzen plaatje: "L. Vogel's koninklijke fabriek (van) brandkasten kluisdeuren (te) Middelburg." Deze brand kast dateert van rond 1900. In catalogi van veilingen kom je regelmatig brandkasten van Vogel tegen. Een voor beeld is de catalogus die ik aantrof in het archief van de Stichting Het Han Gerlach- studiefonds te Koudekerke. Hierin wordt een beschrijving gegeven van op 20 maart 1957 te veilen goederen afkomstig uit de nalatenschap van de familie Gerlach van Sint Joosland, die gewoond heeft op de buitenplaats Huis ter Schelde te Koudeker ke. Een van de veilingnummers was een "brandkast merk Vogel". Misschien is deze kluis bij een familie op Walcheren terecht gekomen. Ik ben erg benieuwd of er lezers zijn die mij kunnen informeren over de verblijf plaatsen van nog meer Vogel-brandkasten. A.F. Franken Literatuur: - E. van Wijk, 'Beproeving van een brandkast', in De Wete, jrg. 22 (1993) nr. 2, p. 9-10. Wanneer je, zoals ik, vóór 1961 in Veere bent geboren en getogen, dan heb je ze meegemaakt: de in Arnemuiden wonende vissers die door de week op hun boten woonden en die dagelijks bij nacht en ontij naar hun visgronden uitvoeren. Je wist niet beter. Vissersschepen hoorden bij Veere en dat was al eeuwenlang zo. Er lag ook een handvol Veerse vissersschepen in de haven, bemand door voornamelijk Veerse vissers. Eigenlijk was het vreemd: Arne muiden, een dorp waar veel vissers woon den, had een flink aantal geregistreerde vissersschepen, maar had na 1871 geen vissershaven meer.* De schepen met de letters ARM op de boeg lagen in Veere en Vlissingen. Aan het begin van de twintigste eeuw was een aantal Arnemuidse vissers gezinnen naar Veere en Vlissingen ver huisd. De migratie naar Veere was geen succes. Die naar Vlissingen wel, want daar wonen anno 2004 nog families met echte Arnemuidse namen. Bewondering Ik heb altijd grote bewondering voor de vissers gehad. Zij waren (en zijn dat nog steeds) noeste werkers die moesten sap pelen voor hun kostje. Ik vond het Arne- muids dialect prachtig. De zangerige toon en het woordgebruik waren opvallend. Ik vind het jammer dat in het Woordenboek der Zeeuwse dialecten zo weinig typisch Arnemuidse woorden zijn terug te vinden.

de Wete | 2004 | | pagina 18