Weet u bijvoorbeeld wat een naebak is? Het is koffie na het eten. De wind speelde uiteraard een belangrijke rol bij het werk van de vissers. De vissers gebruikten veel woorden voor 'wind'. Zo noemden ze een klein beetje wind een pufje. Wanneer er méér wind kwam dan zeiden ze: "Er komt gelegenheid." Tamelijk water en het weer was er ten tijde van de Eerste Wereldoorlog en kort daarna ook het gevaar van zeemijnen. Later zou de Tweede Wereldoorlog voor nog meer gevaarlijk oorlogstuig zorgen! Bijnamen Het was bekend dat onder de tientallen harde wind noemden ze een bries. Williger, de wind wordt harder. De wind loopt in: de wind krimpt. De wind komt breder: ruimen de wind. Andere woorden die de Arnemuidenaren gebruikten waren peze (tros onderaan het net), rufel (balk aan het net), staerttouwe en buuktouwe. Een zwammetje was een lucifer. Smok en smeukelinge waren woorden voor snoep. Wanneer ze het over een tupje ietewat hadden, dan betekende dat een klein beetje. Ik meen dat een schrupel een klein gewicht was. Behalve de normale bedreigingen van het Arnemuid.se hoogaarzen varen de haven van Veere binnen, ca. 1900. Het indraaien van de haven vereiste door de sterke stroming veel stuurmanskunst. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata P-00996) Arnemuidse vissermannen - eigenlijk moet ik schrijven Erremuenaers - er veel waren met dezelfde familienaam, zoals Marijs, Van Belzen en De Nooijer. Voor de herken baarheid werden er, meestal van vader op zoon, bijnamen gebruikt. Ooit heeft iemand voor mij een aantal bij namen van vissers opgeschreven met het

de Wete | 2004 | | pagina 19