De boom van de jonkheer Grensbomen op Walcheren? Vismijn Het gemeentelijke vismijngebouw was een aanfluiting. Het was een vervallen pakhuis naast het stadhuis en er stond een grote elektrische garnalenzeef. Door de kapotte dakpannen zag je de buitenlucht en er was geen waterkraan. De kooplieden stonden dicht op elkaar met de vissers tussen de manden en ergens stond de mijnmeester zijn werk te doen. De voor export (naar Engeland) bestemde garnalen werden aan boord in zeewater, waaraan zout was toegevoegd, gekookt. De gewone garnalen gingen voor een groot deel naar een koopman in Arnemui- den die zijn waar door Arnemuidse gezin nen thuis liet pellen. Er werd per gepelde hoeveelheid pel-loon uitbetaald. Het thuis pellen van garnalen leverde een aardige bron van inkomsten op. Toentertijd waren er twee zogenaamde puffabrieken op Walcheren, één net buiten Arnemuiden en één even buiten Veere. De uitgezeefde (dus kleine) garnalen werden in de puffabrieken gedroogd tot kippen voer. Het droogproces met zeer hete lucht langs de op roosters uitgespreide garnalen veroorzaakte een stank die, wanneer het westenwind was, in Veere voor de nodige overlast zorgde. Niemand vond het leuk, maar ja, zo was dat nu eenmaal en milieu vergunningen en de bijbehorende procedu res bestonden nog niet. Na de Tweede Wereldoorlog is eerst de Veerse puffabriek gesloten en later die bij Arnemuiden. J.D. de Voogd 'Toelichting redactie In 1871 had Arnemuiden de verbinding met de Zeeuwse Stromen verloren doordat de spoorweg vanaf Roosendaal naar Vlis- singen werd aangelegd. Hierdoor werd het Sloe, de geul tussen Walcheren en Zuid- Beveland, afgedamd. Om Arnemuiden weer in verbinding met de zee te stellen werd in 1873 het Arnekanaal gegraven. De afstand tot de Ooster- en Westerschelde was ech ter voor de dagvisserij te lang geworden. In 2002 werd aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder, tegenover huisnummer 32, een grote, zieke iep omgezaagd. Het was een oude boom, want er konden wel 132 jaarringen worden geteld. Zo'n oude boom op de hoek van een oude dijk roept de vraag op of er sprake was van een zogenaamde grensboom. Er zijn aanwijzingen dat er grensbomen stonden op de grens van Oostkapelle en Seroos- kerke. In het verslag van een opmeting in 1472 van gronden "toebehorende den Godshui ze van Rijnburgh", staat dat men op de grens een punt heeft aangebracht, die "bi den grooten vleerboom" werd genoemd. Achthonderd meter verder, waar de grens een hoek maakt, zien we op de veldna-

de Wete | 2004 | | pagina 24