rjL vliegtuig een nieuwe uitvinding was. Hij stond vrijwillig zijn toestel af aan de Belgi sche regering ten tijde van de Eerste Wereldoorlog. Olieslagers werd een held door de spectaculaire vliegstunts die hij uitvoerde. Maar het belangrijkste is dat er een liedje over hem werd geschreven. De Olijslager uit het vers was dus eigenlijk En knippen heel de krullen van zijne pettelaar Als Olieslagers dood valt dan krijgen wij misschien de helft van zijn centen en ook nog zijn vliegmachien Olieslagers, Olieslagers, Olieslagers val maar dood. :v Jan Olieslagers was ook aanwezig tijdens de het vliegfeest in Leeuwarden, september 1910. (Coll. J. Hintzen, Vlissingen) Olieslagers en het lied bleek inderdaad langer te zijn, alleen niet humaner. Want waar wij als Walchenaren in menslievend heid nog eenvoudig fantaseren over het ooit ontvallen van Olieslagers en over wat we dan wel niet mogen krijgen, hoopt de bedenker van het vers bijna dat hij zou komen te overlijden, nee, zelfs uit de lucht zou vallen: Als Olieslagers dood valt dan kopen wij een schaar Zie je ze vliegen? Iemand uit Wanrooy (Noord-Brabant) wist te vertellen dat het een Schots (dans)liedje is. Ook deze persoon vond het doodvallen nogal cru en hij verving de laatste regel door: Jan Olieslagers, vlieg maar door. De vliegenier en zijn toestel waren veelbe- zongen, wat betekent dat Jan Olieslagers in de vroege jaren van de twintigste eeuw zeer bekend moet zijn geweest, in elk geval in de jaren 1910-1912. Op het inter net zijn hierover veelvuldig vermeldingen te vinden, want Olieslagers liet zich fre quent fotograferen en filmen op vliegmani- festaties in den lande. En in de Holland-

de Wete | 2004 | | pagina 36