woonwijk noordelijk van de Schelpweg (inclusief mijn ouderlijke woning), maar ook het Marokkanenkamp van de aardbo dem wegvaagde. Het reeds gestalde vee kwam hierbij jammerlijk om het leven. Een deel van het omgekomen vee heeft men geslacht en aan de bevolking van Dom burg trachten aan te bieden." Foto 2. Situatie op 23 september 1944. Tot zover de herinneringen van de heer Francke aan het Marokkanenkamp te Domburg. Mevrouw T. Janse uit Arnemuiden weet te vertellen dat er in Arnemuiden Marokka nen hebben gezeten in een door de Duit sers gevorderd huis, terwijl het echtpaar Van Vliet (zij hadden later een café in de Geere te Middelburg) een Marokkaan als onderduiker in huis hadden. Straatspelletjes J. Minderhoud uit Suwald (Friesland) is vorig jaar lid geworden van de Heemkundi ge Kring Walcheren en hij leest met zeer veel genoegen De Wete. De gevarieerde artikelen spreken hem iedere keer weer aan. Wat betreft de 'Straatspelletjes in Veere' kan hij nog een toevoeging leveren. "In de jaren veertig zat ik op de lagere school in Aagtekerke. We speelden als jon gens het spel reêsje af. Op het schoolplein werd een ruggetje van zand gemaakt waarin vervolgens een rijtje paerebönen werd gezet, van iedere deelnemer een bepaald aantal. Nu waren er enkele jon gens in het rijke bezit van een koep (coup?), een ijzeren bal ter grootte van een tennisbal. Met zo'n koep moesten dan vanaf een vastgestelde afstand, door mid del van gooien, de achterste bonen wor den geraakt zodat ze omvielen. Alles wat op deze wijze omviel, was voor de gooier. Indien er echter aan de achterkant wat bleef staan, dan moest de gooier de omgevallen bonen bijplaatsen. Na verloop van tijd werden de bonen ver vangen door knopen. Hier werd meer waarde aan toegekend. Vooral de bolle koperen jasknopen waren populair. Ze ver tegenwoordigden de waarde van verschei dene gewone exemplaren. In het vuur van het spel schijnt er ook wel eens een bloes- of jasknoop ter plaatse ingezet te zijn. De halve en hele centen, die soms ook wel ingezet werden, waren voor ons kinderen natuurlijk nóg veel meer waard. In die tijd - net na de oorlog - was mijn wereld niet veel groter dan Aagtekerke,

de Wete | 2004 | | pagina 43