geallieerden gebombardeerd en er ont stonden vier grote gaten in de dijken bij Westkapelle, Vlissingen, Ritthem en Veere. Het zeewater stroomde in en uit en veroor zaakte grote schade. Een groot deel van de Walcherse bevolking moest worden geëvacueerd en het gewone dagelijks leven op het eiland raakte zeer ontregeld en werd bepaald door het getij. Pas in 1946 konden de laatste gaten in de dijken worden gesloten en kon Walcheren weer worden drooggemaakt, opnieuw ingericht en ingeplant. In 1954 organiseerde de stichting Nieuw Walcheren een mini-expositie om het publiek te laten zien dat Walcheren de klap van de inundatie te boven was gekomen. De expositie van Walcherse miniatuurhui zen en -monumenten (schaal 1:20) in een bloemrijke omgeving trok zeer veel publiek en ging daarom in 1955 weer open en ook alle jaren daarna, zodat in 2004 het vijftig jarig bestaan van Miniatuur Walcheren gevierd kan worden. Inmiddels heeft Walcheren zich verder ont wikkeld en is het eiland Deltaveilig met haar dijken en duinen. Tijdens deze dagtocht, die duurt van 10.00 tot 15.30 uur, worden de deelnemers mee genomen door het landschap waar nog vele 'littekens' te zien zijn van de inundatie van Walcheren in 1944. Een deskundige gids zal vertellen over het landschap, de De Heemkundige Kring Walcheren feli citeert bestuurslid Aad de Klerk met zijn promotie aan de Universiteit van Amsterdam op 17 december 2003. De titel van zijn proefschrift luidt: Het Nederlandse landschap, de dorpen in Zeeland en het water op Walcheren. zeeweringen, de natuur en de belevenis sen van de bewoners van Walcheren tijdens en na de inundatie. Er zijn voorlopig tien data in 2004 waarop de dagtocht zal worden uitgevoerd. De eerste wordt gehouden op zaterdag 24 april en de laatste op zaterdag 2 oktober. Voor boekingen voor individuele deelne mers kunt u contact opnemen met AMZ, tel. 0113-351551e-mail info@amz.nl, website www.amz.nl. Voor meer informatie én boekingen voor groepen kunt u contact opnemen met het Bureau voor Toerisme Zeeland, afdeling groepsarrangementen, tel. 0118-659988, e-mail groepsreizen bvtz.nl, website www.vvv.zeeland.nl. Een luchtje aan het Zeeuws Archief Er zit al een poos een luchtje aan het Zeeuws Archief, een kookluchtje weltever staan. Specerijgeuren, sissende bakgelui- den, vreemde gerechten zoals vossebal- len, bettewaertse kluuten en het enige échte recept van Arretje-cake. De smaak papillen worden volop gestimuleerd in het Zeeuws Archief tijdens de tentoonstelling AAN TAFEL! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis, die vanaf 30 januari 2004 in het voormalige stadspaleis aan het Hofplein in Middelburg te zien zal zijn. Het thema, 300 jaar eetcultuur in Zeeland (1650-1950), wordt van alle kanten belicht. Hoe en wat aten de mensen in de zeven tiende tot en met de twintigste eeuw? Wanneer deed de vork zijn intrede? Wist u dat kinderen vroeger aan tafel moesten staan? Wat stond er in 1950 op tafel? Eten is veel meer dan een basisbehoefte. Het heeft ook te maken met prestige, opvoeding, sociale relaties en macht. Hoe

de Wete | 2004 | | pagina 52