s-\ vaak gaan belangrijke onderhandelingen niet gepaard met een uitgebreid diner en is hongerstaking toch vaak een laatste, uiter ste pressiemiddel? Kortom, eten is allang niet meer slechts het noodzakelijkerwijs tot zich nemen van voedsel, het is een cul tuuruiting. De tentoonstelling AAN TAFEL! is te zien in de vroegere keuken van het Van de Perrehuis. Johan Adriaen van de Perre en zijn vrouw lieten op de fundamenten van een middeleeuws klooster een prachtig stadspaleis bouwen, met in de kelders de keuken en ruimten voor wijnopslag. In die voormalige keuken zijn de originele keu kenkast en het aanrecht nog altijd aanwe zig. Ter gelegenheid van de tentoonstelling is de keuken weer helemaal ingericht vol gens zijn oorspronkelijke bestemming. De keukenmeid giet melk in een schaal, op het aanrecht staan potten en pannen, in de servieskast staat weer servies en het dienblad staat klaar om naar de eetkamer boven gebracht te worden. Behalve oud kookgerei en servies is er nog veel meer te zien: weelderig versierde menukaarten, tafelschikkingen, damast en chique serviesgoed. Verder kunt u handge schreven instructies voor bedienend perso neel, achttiende-eeuwse dieetvoorschrif- ten, etiquetteregels en menu's voor kinde ren in het weeshuis bewonderen. Hoe zag de perfecte huisvrouw eruit? Een film uit 1956 van de Vakschool in Goes toont wat de jongedames allemaal moes ten kunnen als toekomstige huisvrouwen. Bij de tentoonstelling geeft het Zeeuws Het meisje van Vermeer verwelkomt de bezoe kers van de tentoonstelling in het Zeeuws Archief. (Foto Leo Hollestelle) Archief bovendien een kleine uitgave van verzamelde oude recepten uit die Zeeu wen naar aanleiding van een oproep heb ben ingestuurd. Recepten die tot de ver beelding spreken en al eeuwen in de fami lie worden doorgegeven. Op die manier hoopt het Zeeuws Archief iets van de oude keukengeheimen te bewaren voor het nageslacht. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 5 juni 2004. Openingstijden maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Toe gang is gratis. Het Zeeuws Archief is ge vestigd aan het Hofplein 16 te Middelburg.

de Wete | 2004 | | pagina 53