Hulp van Middelburg Gezien de grote afstand tot de kom van Koudekerke zag het gemeentebestuur de brandbestrijding in het gehucht 't Zand toch als een probleem. Het gemeentebe stuur van Middelburg kwam zijn Koude- kerkse buur in 1887 tegemoet met een voorstel tot onderling hulpbetoon bij brand. De in 1895 door het gemeentebestuur aange schafte "Tweemans transportable Karspuit met Zuig- en Persvermogen" voor de brandbestrij ding in 't Zand, geleverd door de firma H. van Bergen uit Heiligerlee. (Zeeuws Archief, Archief Gemeente Koudekerke, inv.nr. 752) Een soortgelijke afspraak hadden B. en W. van de hoofdstad ook al met het gemeen tebestuur van Arnemuiden gemaakt. De enige afwijking was de bepaling dat de Middelburgse brandweer hulp verleende bij brandbestrijding in 't Zand zonder dat het gemeentebestuur van Koudekerke eerst daartoe een verzoek had gedaan. Een jaar later ging het gemeentebestuur van Koudekerke akkoord, nadat Middel burg de clausule dat de hulp zonder voor afgaande aanvraag alleen de eerste spuit betrof, had geschrapt. De overeenkomst hield stand tot 1 oktober 1896, toen Mid delburg deze opzegde met de motivatie dat "nu in den laatsten tijd zoovele wonin gen op het grondgebied van Koudekerke in de onmiddellijke nabijheid van Middelburg worden gebouwd en het uit dien hoofde niet langer aangaat de aldaar gevestigde ingezetenen van Koudekerke meer dan noodig is te doen profiteren van de voor- deelen, welke Middelburg aanbiedt, zonder dat ook de te Koudekerke wonenden, in de lasten deelen." Een nieuwe brandspuit Ondanks een afwijzing in 1887 verzochten 29 inwoners van 't Zand op 13 november 1893 ten tweeden male om plaatsing van een brandspuit op 't Zand. Met het oog op de met Middelburg aangegane overeen komst én het geringe aantal beschikbare manschappen in het gehucht, werd het verzoek opnieuw afgewezen.

de Wete | 2004 | | pagina 6